Oryginały czy zamienniki, czyli jak drukować taniej?

Każdy przedsiębiorca szuka sposobu, aby obniżyć koszty prowadzenia firmy i tym samym zwiększyć budżet na kolejne inwestycje. Jednym ze sposobów na drobne oszczędności jest zmiana systemu zarządzania drukiem. Sposób na obniżenie kosztów eksploatacji drukarki jest kilka - możemy zastanowić się, jak wiele drukujemy i czy wszystkie wydruki są nam naprawdę potrzebne lub poprosić o audyt specjalizującą się w tej dziedzinie firmę. Możemy także przemyśleć zakup innego papieru ksero lub zamawiać go w hurtowych ilościach, co obniży cenę jednostkową każdej z ryz. Ostatnim sposobem jest rezygnacja z zakupu oryginalnych tuszy do drukarki i zakup zamienników. W tym artykule skupimy się właśnie na tym temacie i zastanowimy się, czy zamiana oryginałów na zamienniki rzeczywiście się opłaca.

Oszczędzaj jeszcze przed zakupem!

Rozmyślania na temat tego rodzaju oszczędności warto rozpocząć jeszcze przed zakupem drukarki. Niech o zakupie sprzętu nie decyduje wyłącznie jego cena, ale także cena oryginalnych i zamiennych tuszy. Okazuje się bowiem, że często to droższe urządzenia umożliwiają nam zakup tańszych materiałów eksploatacyjnych i choć wkład początkowy jest wyższy, koszty eksploatacji drukarki lub urządzenia wielofunkcyjnego okazują się znacznie niższe.

Oryginalne tusze do drukarki - pewność koloru i gwarancji

Oryginalne tusze do drukarki często są bardzo drogie. Ich cena uzależniona jest od wielu czynników, a jednym z nich jest marka drukarki. Pomijając cenę oryginalnych tuszy, mają one dużo zalet - kupując oryginał, masz pewność, że został on dostosowany do konkretnego modelu. W końcu nikt nie zna budowy danej drukarki tak dobrze, jak jej producent. Oryginalne tusze są także gwarancją idealnego odwzorowania kolorów - to szczególnie ważne w przypadku druku kolorowego. Warto również pamiętać, że niektórzy producenci drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych zastrzegają, że w przypadku używania tuszy innych niż oryginalne, mogą ograniczyć gwarancję na urządzenie drukujące.

Tusze zamienne - atrakcyjna cena i przyzwoita jakość

Największą zaletą zamienników jest ich cena - zawsze niższa, niż tuszy oryginalnych.  To, jaką oferują jakość, jest dyskusyjne. Niektórzy uważają, że zamienniki są równie dobre, co tusze oryginalne. Inni z kolei podkreślają, że zamienniki dają znacznie gorsze rezultaty, natomiast ich cena w pełni to rekompensuje. Jakość zamienników zależy od producenta. Duże, sprawdzone firmy, które mają pewność, że ich produkty są wysokiej jakości, wystawiają gwarancje na swoje tusze. Te mniejsze, czasami nieco podejrzane, nie robią tego, ale redukują koszty produkcji i kuszą bardzo niskimi cenami.

Warto czy nie warto?

To, czy warto kupować zamienniki, czy lepiej pozostać przy oryginalnych tuszach, zależne jest od tego, na czym nam zależy i do czego używamy naszej drukarki. Jeżeli chcemy zaoszczędzić, a drukarki używamy przede wszystkim po to, aby drukować tekst, warto rozważyć zakup tuszy zamiennych. W tym przypadku jakość druku nie jest bardzo istotna, a oszczędność może okazać się znacząca. Jeżeli zaś drukujemy w kolorze i zależy nam na tym, aby nasze wydruki wyglądały bardzo dobrze, bo np. pełnią funkcję reklamową nie warto oszczędzać. Oryginalne tusze do drukarek zapewnią nam idealne odwzorowanie kolorów i najwyższą jakość druku.