Klimatyzator kontra oczyszczacz powietrza

Bez wątpienia słyszałeś, że jedynym sposobem uniknięcia pleśni w twoim domu (lub firmie) jest utrzymywanie wilgotności względnej poniżej 50%. Czasami, w niektórych miejscach jest to tak proste, jak otwarcie okna w suchą pogodę, ale dla niektórych osób (tych, którzy cierpią na alergie lub astmę, tych, którzy chcą uniknąć hałasu na zewnątrz, tych, którzy martwią się o bezpieczeństwo itp.) otwieranie okien i drzwi może nie być opcją. W takich przypadkach zamknięte okna i używanie maszyny do usuwania wilgoci z powietrza to kolejna opcja. Jakie konkretnie maszyny? Jaki sprzęt biurowy?

 

Różnice pomiędzy urządzeniami biurowymi walczącymi z powietrzem

Z trzech typów maszyn tylko klimatyzatory i osuszacze usuwają wilgoć z powietrza. Oczyszczacze powietrza będą Cię z kolei interesować, jeśli zależy Ci na jakości powietrza w pomieszczeniach (szczególnie dla osób cierpiących na astmę i alergie).

Zarówno w klimatyzatorach, jak i osuszaczach wykorzystuje się czynnik chłodniczy, który przechodzi na zmianę pomiędzy stanem ciekłym i gazowym. Te wymiany absorbują ciepło i wytwarzają kondensację, usuwając wodę (wilgoć) z powietrza dostarczanego do maszyn podczas całego procesu. To wystarczy, jeśli Twoim jedynym celem jest obniżenie wilgotności w domu lub firmie.

 

Różne cele artykułów biurowych

Drukarki drukują, skanery skanują – ich przeznaczenie jest jasne. Jeśli natomiast chodzi o klimatyzatory i osuszacze, to duża różnica między nimi polega na tym, że klimatyzatory wysyłają ciepłe powietrze na zewnątrz budynku, podczas gdy osuszacze recyrkulują ciepłe powietrze z powrotem do pomieszczenia. Krótko mówiąc, klimatyzatory chłodzą pomieszczenie, osuszacze nie zmieniają temperatury w pomieszczeniu.

Kolejną różnicą jest to, że klimatyzatory są przystosowane do odprowadzania skroplonej wody na zewnątrz budynku, podczas gdy osuszacze zbierają kondensat w zbiorniku wody, który musi być okresowo opróżniany.

Oczyszczacze powietrza nie usuwają ciepła ani wilgoci z powietrza. Filtrują powietrze w celu usunięcia zanieczyszczeń, takich jak pyłki i inne cząstki (kurz, łupież itp.), które mogą powodować trudności w oddychaniu dla mieszkańców domu. Istnieje kilka różnych technologii dostępnych dla oczyszczaczy powietrza.

 

Jakie urządzenia wielofunkcyjne pomogą w walce z niezdrowym powietrzem?

Filtr powietrza jest pewnego rodzaju siatką, która może służyć do odfiltrowywania cząstek. Najprostsze filtry jednocalowe do pieca zapobiegają przedostawaniu się włosów i większych cząstek kurzu do pieca i zmniejszaniu jego wydajność. Nie ma w tym takich filtrach nic złego, jeśli nie cierpisz na żadne objawy alergiczne.

 

Jakie filtry powietrza są koniecznymi akcesoriami biurowymi?

HEPA oznacza High Efficiency Particulate Air i jest specyficznym standardem filtra, który powinien zatrzymywać 99,97% cząstek o wielkości 0,03 mikrona lub większej. Ten rodzaj filtra jest o wiele drobniejszy i zatrzyma mniejsze cząsteczki, takie jak zarodniki pyłku i niektóre bakterie, ale nie zatrzyma gazów.

Jednak wiele produktów reklamowanych jako "Filtr powietrza HEPA" często zawiera również inne rodzaje wkładów, które usuwają różne rzeczy z powietrza, którym oddychasz. Oto, w jaki sposób za pomocą innych technologii przechodzimy od prostego filtra do wielostopniowego systemu, który możemy nazwać oczyszczaczem powietrza.

Większość filtrów zatrzyma cząstki stałe o określonej wielkości, ale co jeśli problemem jest gaz? Do tego potrzebny jest produkt adsorpcyjny (nie absorpcyjny), który powoduje uwięzienie cząsteczki gazu na powierzchni materiału takiego jak węgiel drzewny. Cząsteczki gazu są chemicznie i/lub elektrostatycznie przyciągane do powierzchni węgla, gdzie stają się "zablokowane".

 

Inne rodzaje filtrów niezbędne jako urządzenia biurowe

Sterylizator UV wykorzystuje te same promienie UVA i UVB emitowane przez nasze słońce, aby zabić mikroorganizmy, takie jak pleśnie, bakterie, a nawet niektóre wirusy.

Technologie wykorzystują ładunek elektrostatyczny do przyciągania cząsteczek unoszących się w powietrzu do metalowych płyt. Ich zaletą jest to, że mogą one zapewnić lepszy ogólny przepływ powietrza. Najlepiej stosować je ze zwykłym filtrem powietrza, aby wszystko zostało uwięzione - wiele oczyszczaczy powietrza jednostek korzysta z obu tych technologii jednocześnie.

Ozon składa się z trzech połączonych ze sobą cząsteczek tlenu i jest silnym dezodorantem – cząstką usuwająca nieprzyjemny zapach. Niestety w dużych dawkach jest to również gaz toksyczny. Nie zalecamy kupowania generatorów ozonu do domu. Większość systemów jonowych wytwarza niewielką ilość ozonu, więc upewnij się, ile dokładnie się go wytwarza i nie kupuj niczego, co produkuje więcej niż 50-60 części na miliard, co odpowiada poziomowi ozonu znajdowanemu na zewnątrz.

Nie jest to pełna lista wszystkich dostępnych technologii, ale jest to dobry przegląd tych, które najprawdopodobniej napotkasz.

 

Które technologie urządzeń wielofunkcyjnych faktycznie pracują nad oczyszczeniem mojego powietrza?

Odpowiedź będzie zależeć od problemu, z którym się borykasz, ponieważ nie wszystkie produkty działają we wszystkich kwestiach. Jeśli masz do czynienia z więcej niż jednym problemem, kup jednostkę zawierającą wszystkie potrzebne technologie.

  • Problem: alergie pyłkowe / katar sienny. Załatw sobie filtr HEPA.
  • Problem: alergie na kurz. Filtr HEPA będzie najlepszy.
  • Problem: dym tytoniowy lub LZO (lotne związki organiczne). Filtr z węglem aktywnym.
  • Problem: ogólne ciągłe przeziębienia i ból gardła, które nigdy nie znikają. Jeśli twój lekarz twierdzi, że nie może znaleźć poważnego problemu zdrowotnego, filtr HEPA (lub lepszy) powinien pomóc ci znaleźć ulgę. Należy również upewnić się, że w domu znajduje się nawilżacz powietrza do zwalczania suchego zimowego powietrza.
  • Problem: pleśń w domu. Powinieneś kupić sterylizator UV wewnątrz przewodów klimatyzacyjnych, a możesz potrzebować również osuszacza. Latem twój klimatyzator powinien zapewnić wystarczającą ilość osuszania, ale jeśli nie będziesz uruchamiać go wystarczająco często, osuszacz może być konieczny. Możesz również potrzebować dobrego wentylatora, jeśli problem dotyczy głównie łazienki. W przypadku poważnych inwazji pleśni konieczne może być skonsultowanie się z profesjonalną firmą zajmującą się usuwaniem pleśni.
  • Problem: alergia na roztocza kurzu. Podczas gdy filtr HEPA pomoże na unoszące się w powietrzu odchody roztocza kurzu (fuj!), powinieneś również zaopatrzyć się w osłonę chroniącą przed roztoczami do swojego łóżka i pościeli. Roztocza mogą żyć w jakiejkolwiek tkaninie lub tapicerowanej powierzchni, należy więc rozważyć wymianę wykładzin na podłogi z drewna lub płytek i zastąpić zasłony żaluzjami.

Niestety, nie ma technologii, która pozwoli Ci uciec od regularnego odkurzania domu. Jeśli masz alergie, spróbuj odkurzacza z filtrem HEPA.

 

Ulecz cały dom lub firmę odpowiednim sprzętem biurowym

Niezależnie od tego, jakiego rozwiązania potrzebujesz, ważne jest, aby pod uwagę wziąć cały dom w tym samym czasie, aby uzyskać najlepsze rezultaty. Podczas gdy pewnie kusi cię sen z przenośną jednostką przy łóżku, zastanów się, co się dzieje, gdy schodzisz po schodach albo siedzisz w salonie?

Nie zapominaj, że powietrze i cząsteczki w nim zawarte krążą. Na przykład zarodnik pyłku, który wchodzi wraz z tobą przez drzwi wejściowe, będzie dryfował w kierunku ziemi lub pobliskich mebli. Kiedy chodzisz, wzburzasz warstwę kurzu i zarodniki w nim zawarte, które mogą wywołać atak alergii. Dlatego oprócz skanera i drukarek, pamiętaj o innych urządzeniach wielofunkcyjnych, by zadbać także o swoje zdrowie.