Czerwony kalkulator biurowy, czyli kolory sprzyjające pracy w biurze

Moda się zmienia, a biurowe wnętrza wraz z nią. Ale naukowcy są nieugięci - kolory w naszym miejscu pracy mają duży wpływ na jej efekty. Barwy ścian w biurze to już nie tylko kwestia gustu, ale przede wszystkim czynnik decydujący o efektywności i samopoczuciu. Warto rozważnie dobierać kolory akcesoriów, urządzeń biurowych czy mebli, aby pracować przyjemnie i skutecznie.

 

Trzy kolory motywacji

 

Psychologowie najczęściej wspominają o tych trzech barwach: zielonej, czerwonej i niebieskiej. Zielony kolor w biurze sprzyja odprężeniu, przypomina o odpoczynku, naturze, świeżości. Zwiększa on również wiarę w siebie i wpływa na naszą kreatywność.  Dlatego warto postawić na zielone rośliny w swojej biurowej przestrzeni. Niech między Twoimi sprzętami biurowymi stoją donice z kwiatami i trawiasta roślinność, a szybko zauważysz wpływ tej barwy na samopoczucie. To również dobre dla Twoich oczu, które zmęczone patrzeniem w komputer odpoczywają patrząc na zielony kolor. Dodatkowo rośliny w biurze pochłaniają szkodliwe pyły i zanieczyszczenia z naszych urządzeń wielofunkcyjnych.

 

Energia płynąca ze ścian

 

Niebieski kolor w motywacji barw oznacza sięganie dalej, wyżej, do gwiazd. To wolność, samodzielność i podejmowanie odważnych decyzji. Niebieskie materiały biurowe, czy ściany sprawią, że poczujesz się lekko i bezpiecznie. To barwa, która motywuje do działania ale jednocześnie jest najbardziej artystyczna i twórcza ze wszystkich barw. Dlaczego więc kreatywne przestrzenie biurowe nie powinny być zdominowane przez tą barwę? To idealne rozwiązanie dla niejednej przestrzeni.

 

Akcesoria biurowe, które zagrzewają do sukcesu

 

Ostatnia z wymienionych barw to czerwony. To kolor, który wpływa na lepsze zapamiętywanie i szukanie rozwiązań z uwzględnieniem szczegółów. Ale co najważniejsze, czerwony napędza do działania, pomaga ruszyć z miejsca i wprowadzać zmiany. Wskazany jest osobom, które są pozbawione woli walki, a pragną osiągnąć sukces. To kolor ludzi odważnych i energicznych. Jednak należy wyjątkowo z nim uważać, bo gdy zdominuje biurową przestrzeń zacznie drażnić i rozpraszać. Artykuły biurowe lub mniejsze elementy mogą okazać się lepszym rozwiązaniem niż malowanie całego biura na czerwono. We wszystkim trzeba znaleźć złoty środek.

 

Przepis na biuro idealne

 

Bazą wyjściową dla biurowej przestrzeni powinny być jasne i ciepłe barwy, które nie męczą oka i nie rozpraszają. Takie pomieszczenie wydaje się być przytulne i komfortowe. Jasne meble, czy ściany możesz przełamać akcentami w intensywnych kolorach - to mogą być akcesoria biurowe, obrazy na ścianie, kanapy, czy krzesła obrotowe. Pamiętaj, że nie należy stosować jednej barwy w całym budynku, bo to wprowadza melancholię i znudzenie. Staraj się także zachować umiar. Zbyt dużo kontrastów i intensywnych barw sprawi, że jedynie rozproszysz uwagę i wprowadzisz chaos w biurze. Szukaj dobrych rozwiązań, ale nie bój się eksperymentować.

 

O czym jeszcze pamiętać?

 

Decyzja o kolorze, który ma codziennie wpływać na pracowników nie może być podjęta pochopnie. Zanim pomalujesz ściany lub kupisz jaskrawe etykiety samoprzylepne zastanów się jakie te barwy mają znaczenie. Staraj się dobierać je zgodnie z ideą Twojego biura. Miejsce do pracy artystycznej i kreatywnej wymaga zdecydowanie innej tonacji niż miejsca analityczne. Te pierwsze lubią szaleństwo, intensywne kolory pobudzające do pracy, podczas gdy te drugie preferują odcienie spokojne i stonowane. Czasem jednak zanim zaczniesz narzekać na białe ściany w swoim biurze postaraj się zacząć od kącika pracy i artykułów biurowych, które Cię otaczają przez cały dzień. Zobaczysz, że szybko odczujesz różnicę.