Urządzenia biurowe – drukarka

W obecnych czasach niemożliwe jest obycie się bez drukarki. Korzystają z niej nie tylko małe firmy czy przedsiębiorstwa, ale również jednostki, takie jak uczniowie, studenci czy pracownicy. Wiadomo jednak, że urządzenia wielofunkcyjne nie istnieją od zawsze. Skąd się wzięły?

Czym właściwie jest drukarka?

Drukarki definiowane są jako artykuły biurowe współpracujące z komputerem lub innymi sprzętami, służące do przenoszenia danego tekstu bądź obrazu na różne nośniki druku, takie jak papier, folia czy płótno. Niektóre z nich mogą drukować dane dzięki technologii bluetooth lub wbudowanym slotom. Mianem drukarki określany jest również sterownik w systemie operacyjnym. W rzeczywistości samo urządzenie nosi nazwę „urządzenie drukujące”.

Jak zaczęła się historia drukarek?

Historię tych urządzeń biurowych zapoczątkował student prawa Chester Carlson. W roku 1937 wynalazł on proces zwany kserografią (elektrofotograficzna metoda kopiowania tekstów i rysunków). Odkryty przez niego sposób wykorzystania ładunków elektrostatycznych do nanoszenia druku na papier wykorzystano w firmie Xerox w 1950 roku. Firma ta wynalazła ksero, dzięki czemu stworzenie pierwszej szybkiej drukarki stało się możliwe. Nowy wynalazek został opatentowany przez Remington-Rang. Przez kilka lat była ona jedynym producentem tego typu sprzętów biurowych. W 1964 roku za sprawą firmy Seikosha Co. Ltd. na półki sklepowe trafiła pierwsza kompaktowa drukarka igłowa. Kilka lat później (dokładniej w roku 1971) Gary Starkweather – inżynier Xerox’a – wykorzystał mechanizm kserografii dokładając do niego laser naświetlający wałek drukujący. Właśnie dzięki niemu powstały pierwsze drukarki laserowe, które potrafiły uzyskać do stu dwudziestu odbitek w ciągu minuty. Nie cieszyły się one jednak uznaniem prywatnych odbiorców – były bardzo duże oraz drogie.

Co dalej z urządzeniami drukującymi?

Gdy cena i rozmiar drukarek zostały negatywnie odebrane przez prywatnych odbiorców, zaczęto zastanawiać się nad stworzeniem urządzenia, które każdy z nas mógłby mieć w sowim domu. Pierwsza drukarka atramentowa została wynaleziona w 1976 roku przez korporację Hewlett-Packard (był to sprzęt biurowy z linii DeskJet). Zainteresowanie tymi urządzeniami wywołane ich niską ceną i możliwością pracy w niesprzyjających warunkach zainspirowało różne firmy do wprowadzania ewolucyjnych zmian. Zaczęły powstawać różne typy drukarek atramentowych, różniące się nawet sposobem drukowania.

Urządzenia biurowe laserowe i ich rozwój

Tak samo, jak drukarki atramentowe, urządzenia laserowe przeszły wiele zmian. W 1971 roku, na potrzeby komercyjne została stworzona pierwsza drukarka laserowa. Ten sprzęt biurowy potrafił pracować z prędkością 7000 wierszy na minutę. Był jednak bardzo drogi, a więc tylko mały procent ludzi mógł posiadać go na własność. Oczywiście zaczęto dążyć do tego, aby zminimalizować jego cenę. W roku 1983 firmie Canon udało się opracować tani mechanizm druku – pozwalał on na wydrukowaniu 3000 stron z rozdzielczością 300 dpi i prędkością 8 stron na minutę. Po jakimś czasie do sprzedaży trafił model drukarki drukującej już 4000 stron i posiadającej lepszy poziom zaczernienia powierzchni.

A gdzie urządzenia wielofunkcyjne?

Kiedy drukarki laserowe przeżywały okres swojej świetności, wiele firm zaczęło zastanawiać się nad wyprodukowaniem i wprowadzeniem do sprzedaży urządzenia łączącego funkcję drukarki i kopiarki. Właśnie te przemyślenia doprowadziły do powstania pierwszych modeli urządzeń wielofunkcyjnych. Swoją popularność osiągnęły one w roku 2001, ponieważ dopiero wtedy ich cena obniżyła się do optymalnego poziomu.

Inne rodzaje drukujących akcesoriów biurowych

Poza drukarkami igłowymi, atramentowymi oraz laserowymi istniały również inne drukujące sprzęty biurowe. Jako ich przykład można podać: dalekopis, drukarkę głowicową (następczynię elektrycznej maszyny do pisania), drukarkę iskrową (drukującą na specjalnym papierze pokrytym folią aluminiową), drukarkę sublimacyjną (wykorzystującą ciepło do przenoszenia barwnika) czy drukarkę wierszową (pracującą wyłącznie w trybie tekstowym). Takie akcesoria biurowe również przeżywały okresy swojej świetności. Przełomowym urządzeniem wprowadzonym na rynek była także drukarka etykiet. Na początku wynalazek ten nie zdobył popularności, jednak wraz z rozwojem społeczeństwa rozpowszechniał się on coraz bardziej. Dzięki niemu zaczęto drukować etykiety samoprzylepne, które znajdowały coraz większe zastosowanie w różnych biurach czy prywatnych przedsiębiorstwach.

Drukarka 3D – nowość?

Pomimo faktu, że jako oficjalną datę powstania druku 3D przyjmuje się rok 1984, w rzeczywistości prace koncepcyjne nad tą technologią sięgają początku lat 70-tych dwudziestego wieku. W 1971 roku pewien francuz opisał metodę produkcji wyrobów o dowolnej geometrii (poprzez dodawanie materiału w postaci proszku) z wykorzystaniem w tym celu źródła energii. Sześć lat po opublikowaniu tej koncepcji – w 1979 roku – Ross F. Housholder złożył wniosek patentowy na trzy metody warstwowego formowania wyrobów, który z braku środków finansowych nigdy nie został doprowadzony do fazy testów. Po nim wiele osób prowadziło prace nad stworzeniem nowego sposobu tworzenia rzeczy. Dzięki ich zawziętości w obecnych czasach urządzenie biurowe takie jak drukarka 3D jest coraz powszechniejsze.