Czy tablice informacyjne dla kościołów są potrzebne?

Pytanie tytułowe postawione w ten sposób wydaje się być naiwne. Oczywistym jest, że w parafiach i diecezjach przepływ informacji pomiędzy kapłanem, a wiernymi jest niezwykle istotny. Pomimo komunikowania ogłoszeń parafialnych w czasie mszy, niektóre informacje organizacyjne czy techniczne nie nadają się do tego, aby obwieszczać je z ambony. Warto informować parafian oraz gości (turystów, przyjezdnych, osoby odwiedzające swoją rodzinę) o godzinach, w jakich odbywają się msze, o ważnych datach, takich jak dni wizyt duszpasterskich czy organizowanych wyjazdach na pielgrzymki. Postawione w tytule pytanie należałoby więc odwrócić i zapytać nie "czy tablice informacyjne dla kościołów są potrzebne?", a raczej "jakie tablice informacyjne dla kościołów są potrzebne?"

 

Tablica informacyjna - na co zwrócić uwagę?

 

Dobra tablica ogłoszeń to bardzo ważny element wyposażenia każdej parafii. Podczas wyboru tego typu akcesoriów warto zwrócić uwagę na ich jakość, materiały, z jakich zostały wykonane, ale także na estetykę danego produktu. Jakie witryny najlepiej sprawdzą się w roli tablicy informacyjnej dla kościoła, a które są najbardziej popularne?

 

Zewnętrzne gabloty zamykane - doskonała ochrona i ekspozycja

 

Jednym z najczęściej spotykanych modeli tablic informacyjnych dla kościołów są zewnętrzne gabloty ogłoszeniowe. Główną zaletą takiego rodzaju witryn są wytrzymałe, przeszklone, zamykane na zamek drzwiczki. Dobrej jakości szkło eksponuje umieszczone w środku ogłoszenia, chroni je deszczem i nadmierną ekspozycją na słońce, a jednocześnie zabezpiecza ulotki, plakaty i inne wydruki przed ewentualną kradzieżą.

 

Witryny filcowe - eleganckie i reprezentatywne

Wnętrze gabloty zewnętrznej może zostać wykonane z różnorodnych materiałów. Możemy wybierać spośród gablot suchościeralnych, suchościeralnych-magnetycznych, gablot korkowych oraz filcowych. Te ostatnie wydają się najbardziej reprezentatywne - miękki, aksamitny materiał wygląda bardzo elegancko i przyciąga wzrok. Co więcej, gabloty filcowe występują w wielu wariantach kolorystycznych, a więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać witrynę z filcem w kolorze królewskiej purpury, adwentowego fioletu lub po prostu neutralnej szarości. Trzeba jednak przyznać, że takie rozwiązanie posiada swoje wady - filc wystawiony na długotrwałe działanie słońca może stracić swój szykowny wygląd.

 

Gabloty korkowe - minimalistyczne i funkcjonalne

 

W wielu parafiach można spotkać gabloty korkowe. Takie witryny są bardzo wygodne w użytkowaniu - wystarczy kilka pinezek lub szpilek, aby przyczepić do nich dowolną ulotkę lub plakat. Niestety, mimo że gabloty korkowe kuszą niższą ceną, prezentują się nieco mniej elegancko. W przypadku tego rodzaju witryn nie mamy możliwości wyboru koloru podłoża, a często eksploatowany korek może zacząć się kruszyć, psując estetykę gabloty.

 

Witryny suchościeralne - wielofunkcyjne i schludne

 

Najlepszym rozwiązaniem wydają się być gabloty suchościeralne. Taka tablica informacyjna dla kościoła ma bardzo dużo zalet - jest wytrzymała, bardzo żywotna, a przy tym najbardziej wielofunkcyjna. Korzystając z takiej tablicy, możemy zawiesić na niej dowolne materiały, używając w tym celu kolorowych magnesów, lub potraktować ją jak tablicę szkolną i napisać na niej dowolny tekst za pomocą markerów suchościeralnych. Jej powierzchnia jest gładka i nie ulega zniszczeniu, a jej biały kolor jest wdzięcznym tłem dla plakatów, ulotek i innych materiałów informacyjnych. Jedyną wadą tego rodzaju rozwiązania może okazać się cena - wyższa, niż cena tablicy filcowej lub korkowej, jednak adekwatna do jakości, którą otrzymujemy.

 

Tablice informacyjne do kościelnych wnętrz

 

Jeżeli zależy nam także na tablicy wewnątrz kościoła czy parafii, zwykła tablica korkowa powinna w zupełności wystarczyć. Takie artykuły biurowe są niedrogie i okazują się w 100% odpowiednie do tego rodzaju wnętrza. Jeżeli jednak zależy nam na nieco lepszej stylistyce i estetycznych walorach gabloty informacyjnej, warto wybrać tablicę filcową w odpowiednim kolorze, dopasowanym do koloru krzeseł i ław lub do barwy naściennych malowideł. Warto również pomyśleć o odpowiednim mocowaniu, które nie uszkodzi kościelnych sztukaterii i fresków.

 

Tablice informacyjne dla kościołów - praktyczność w parze z estetyką

 

Podsumowując, możliwości i produktów, które w pełni sprawdzą się jako tablice informacyjne dla kościołów jest naprawdę wiele, a wybór idealnego modelu zależy od tego, co jest dla nas priorytetem. Jeżeli szukamy gabloty zewnętrznej, warto wybrać witrynę zamykaną - takie rozwiązanie ochroni plakaty i ulotki przed deszczem, słońcem oraz kradzieżą. Jeśli najważniejszym aspektem takiej gabloty jest dla nas estetyka, warto postawić na witrynę z wnętrzem wypełnionym filcem lub gablotę suchościeralną, z kolei jeżeli najważniejszą rolę gra cena - warto zastanowić się nad gablotą korkową. Ile potrzeb, tyle możliwości, a każda z nich odpowiednio funkcjonalna.