Kolorowe biura pełne inspiracji

Psycholodzy i projektanci wnętrz już dawno doszli do porozumienia odnośnie znaczenia kolorów w miejscu pracy. Inne barwy powinny dominować w miejscach, w których trzeba się skupić, a inne tam, gdzie wymagana jest kreatywność. Kolory ścian, mebli, czy sprzętu biurowego to nie tylko elementy wystroju, ale przede wszystkim źródła inspiracji. Sprawdź jak wykorzystać potęgę koloru w swoim biurze.

 

Kolor w biurze a wydajność pracy

 

Aby zaaranżować kreatywne i zachęcające do działania wnętrze, należy uważnie dobrać barwy. To co nas otacza ma największy wpływ na naszą wydajność. Choć upodobanie do niektórych barw to kwestia gustu, większość ludzi reaguje na nie w podobny sposób. Trzeba pamiętać, że minimalistyczne, monochromatyczne wnętrza, choć mogą wydawać się nowoczesne, czyste, większe to jednak po dłuższym czasie stają się nudne i przytłaczające. Zamiast wprowadzać duże zmiany spróbuj wnieść odrobinę koloru do swojego biura, szybko poczujesz różnicę.

 

Który kolor będzie najlepszy?

 

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo trudna, ponieważ dobór kolorów zależy przede wszystkim od celu, jaki chcemy osiągnąć. Tak na przykład kolor niebieski pomaga nam się skupić, wzbudza zaufanie, symbolizuje mądrość. Uważa się, że to kolor idealny w miejscach, które odwiedzają klienci i kontrahenci. W takim biurze zarówno ściany jak i materiały biurowe powinny być niebieskie. Podobne działanie ma kolor zielony, który dodatkowo daje naszym oczom odpoczynek. Pracując przy komputerze powinniśmy co jakiś czas zerkać na zielone elementy. To mogą być rośliny, artykuły biurowe, a nawet cała ściana. Im większe, tym lepsze.

 

Czerwony, pomarańczowy i żółty- siła mocnych kolorów

 

To kolory pobudzające kreatywność, zarezerwowane dla branży reklamowej i działów marketingu. Czerwony utożsamia się z pewnością siebie, jednak jest nieodpowiedni dla działów finansowych. Żółty to kolor idealny dla branży turystycznej. Szczególnie w połączeniu z niebieskim. Kojarzy się jednoznaczne: słońce, piasek, morze. Mocne kolory mają to do siebie, że łatwo wyzwalają emocje, zarówno te pozytywne jak i negatywne. Jeżeli jednak zastosujemy taki kolor tylko dla jednego z kluczowych elementów wystroju biura albo jako dodatek do stonowanych czerni lub bieli, możemy łatwo i skutecznie sterować tym, w jaki sposób będzie on oddziaływał na osoby przebywające w pomieszczeniu. Wszystko jednak musi być zrobione z rozwagą. Bo czy na przykład czerwony kalkulator biurowy na białym blacie będzie rozpraszał, czy skupiał uwagę?

 

Siła natury w miejscu pracy

 

Nie tylko rośliny w biurze zbliżają nas do natury, ale przede wszystkim kolory. Brązy, beże, stonowane barwy, kolory ziemi to bardzo modne odcienie w wystroju biura. Symbolizują stabilność, niezawodność i bezpieczeństwo. Są idealne dla firm ubezpieczeniowych, ale odnajdą się w każdym miejscu. Chcesz dać pracownikom i klientom poczucie, że firma mocno stoi na ziemi? Wybierz odcienie brązu. Najczęściej decydujemy się na meble w niezobowiązujących kolorach, wtedy należy położyć nacisk na kolorowe, żywe akcesoria biurowe. Całe biuro w delikatnych odcieniach może wydać się smutne i przytłaczające. To samo dotyczy koloru szarego, który idealnie sprawdza się jako jeden z kolorów występujących w biurze, nie jako dominujący.

 

Urządzenia wielofunkcyjne też mogą być kolorowe

 

Nie tylko meble, czy ściany wprowadzają kolor w naszych biurach. Tak samo barwny dywan, czy urządzenia biurowe. Wydawać by się mogło, że telefony czy drukarki zawsze są produkowane w uniwersalnych kolorach: srebrnych, czarnych, białych. Ale kolorowe produkty są również dostępne, wystarczy odrobinę poszukać. A taka czerwona drukarka, czy niebieski telefon z pewnością ożywiłby każde wnętrze. Wielokolorowe teczki, segregatory na półkach, długopisy, podkładki pod myszki- można wybierać dowolnie. Jednak trzeba uważać, bo nadmiernie kolorowe wnętrza są chaotyczne i jedynie utrudniają skupienie się i pracę. Decyzja o wystroju i użyciu kolorowych elementów w biurze powinna być przemyślana, aby wszystko ze sobą współgrało, było funkcjonalne i odpowiadało przeznaczeniu pomieszczenia.