Od czego zależy nasz podpis? - o charakterze pisma

Wszystkie litery, które wychodzą spod ręki człowieka tworzą jego niepowtarzalny charakter pisma, będący przedmiotem wielu badań. Dzięki wiedzy z zakresu grafologii (psychologicznej analizy pisma) poznamy osobowość na podstawie liter, które ktoś napisał. Możemy, np. dowiedzieć się czy dana osoba jest pewna siebie czy raczej skryta, czy żyje z dnia na dzień czy posiada konkretne cele życiowe i tak dalej. Bierz więc do ręki artykuły biurowe – długopis i zeszyt – i sprawdź!

Czym właściwie jest grafologia?

To dziedzina psychologii, która często wykorzystywana jest w kryminalistyce do zweryfikowania autentyczności podpisu. Posiada wielu zwolenników uważających, że istnieją nierozerwalne związki między charakterem pisma, a cechami oraz osobowością jego autora. Na podstawie czynników, takich jak wysokość, szerokość, pochylenie liter czy odległość między nimi, grafolodzy tworzą nawet portrety psychologiczne. To bardzo tajemnicza dziedzina. Przeprowadzane są testy – wręcza się badanym akcesoria biurowe do pisania oraz kartki papieru i prosi o podpisy. Potem na podstawie liter próbuje się ustalić najważniejsze cechy autora, porównując to z rzeczywistością. Według wielu ludzi podpis jest podsumowaniem naszej osobowości. Aby go zbadać, grafolodzy potrzebują jego kilku próbek. Wszystko dlatego, że zmienia się on ze względu na nasz nastrój. Gdy czujemy się zdenerwowani, zwykle przyciskamy piśmienniczy artykuł biurowy do kartki. Dobry nastrój wywołuje pismo zamaszyste, natomiast koncentracja bardziej staranne.

Co oznacza pismo pochylone?

Na charakter pisma wpływ ma naprawdę wiele czynników – począwszy od akcesoriów biurowych, których używamy do przelewania tekstu na papier, aż po emocje dręczące nas w danej chwili. Jeśli chodzi o pismo, istnieją jednak pewne stałe, np. fakt, że zawsze napisany przez nas tekst pochyla się w prawo, w lewo lub zostaje prosty. Osoba, która przedstawia pierwszy z przypadków według grafologów otwarta jest na świat i ludzi oraz ma zdolności przywódcze. Pismo pochylone w lewo oznacza natomiast, że człowiek buntuje się i ma zamiar pokazywać swój silny charakter. Piszący prosto ma być zgodny z przepisami, a mieszanie – to też jest możliwe – wiecznie niezdecydowany i kapryśny.

Szerokie i wąskie litery

Gdy już z pomocą materiałów biurowych napiszesz na kartce kilka krótkich zdań, możesz zabawić się w grafologa i spróbować wyczytać z liter swoje cechy. Szerokie pismo oznacza, że dana osoba jest otwarta na otoczenie i towarzyska, natomiast wąskie całkiem odwrotnie – opanowana i ostrożna. Znaczenie ma również wielkość napisanych przez nas liter. Duże są typowe dla osób śmiałych oraz dynamicznych, natomiast małe dla wstydliwych, łatwo koncentrujących się ludzi. Gdy litery są przeciętnej wielkości, człowiek jest zrównoważony. Mieszane oznaczają natomiast osobę z artystycznym usposobieniem.

Jak dociskasz sprzęt biurowy do kartki?

Jeśli za bardzo przyciskasz długopis do papieru oznacza to, że jesteś osobą nerwową i spiętą, reagującą na wszystko, jakby było krytyką pod jej adresem. Ludzie tacy bywają również bardzo impulsywni. Jeśli natomiast nacisk jest trochę mniejszy, osoba bardzo angażuje się i traktuje wszelkie wyzwania na poważnie. Słabe przykładanie długopisu do kartki charakteryzuje osoby wrażliwe dla otoczenia i z empatią.

Nie musisz być prawdziwym grafologiem

Grafologia to nie nowy kalkulator biurowy – nie zawsze określi wszystko dokładnie. Mimo to warto próbować ocenić swój charakter na tej podstawie. Jest to ciekawe doświadczenie, które można wykonać ze znajomymi, aby później porównać wyniki z rzeczywistością. Nie musisz być grafologiem, żeby poznać tajniki jego pracy – czasami warto przeczytać kilka artykułów. Nie zapominajmy również, że w takich „testach” można użyć przeróżnych artykułów biurowych, takich jak długopisy, ołówki, a nawet kredki – wszystko zależy od nas.