Jak czyste otoczenie wpływa na efektywność pracy?

Wszystko zaczęło się od chaosu. Często najlepsze pomysły przychodzą, kiedy mamy "bałagan" w głowie. Jednak porządek na biurku ma nieoceniony wpływ na jakość naszej pracy. Poukładane artykuły biurowe, komputer na swoim miejscu, czy długopisy powkładane do organizera - te małe szczegóły mają istotny wpływ na efektywność. Sprawdź jak pracować bardziej wydajnie.

 

Urządzenia biurowe pod przykrywką

 

Jeżeli Twoje biurko zagracone jest milionem niepotrzebnych rzeczy, a używanie klawiatury oznacza wieczne przekładanie rzeczy z miejsca na miejsce - to jest artykuł dla Ciebie. Porządek na biurku oznacza porządek w głowie. Dzięki temu dużo łatwiej możemy się skoncentrować i pracować na 100%. Zamiast zając się faktycznym wykonywaniem obowiązków, po raz kolejny przestawiamy i przesuwamy te wszystkie przedmioty. Na naszym urządzeniu wielofunkcyjnym piętrzą się stosy kartek i dokumentów, przez co tracimy cenny czas na znalezienie odpowiednich. Badania prowadzone przez Josepha Grzywacza, amerykańskiego profesora z Uniwersytetu Stanowego Florydy w Tallahassee, potwierdzają, że destrukcyjny wpływ na efektywność pracownika mają brak inspiracji, nuda, bałagan i hałas. Zadbaj o czystość, a szybko zauważysz różnicę.

 

Rozsądnie korzystaj z czasu

 

Zarządzanie czasem pomaga nam zarówno w realizowaniu projektów, ale również w codziennym życiu. Kiedy wiemy ile czasu możemy przeznaczyć na dane zadanie, daną rzecz, dużo łatwiej jest nam zabrać się do roboty. Aby skutecznie z tego korzystać należy mieć porządek na biurku i w swojej biurowej przestrzeni. Materiały biurowe, które leżą na swoim ustalonym miejscu są zawsze pod ręką. Mnóstwo kartek, długopisów i kubków tylko odwraca naszą uwagę od pracy. Na biurku powinny znajdować się rzeczy, nad którymi aktualnie pracujemy, co pozwoli skupić się na jednym konkretnym zadaniu. Jeżeli zajmujesz się finansami to na Twoim stanowisku pracy zapewne niezbędny jest kalkulator biurowy, ale trzy puste kubki raczej nie pomogą w obliczeniach.

 

Małymi krokami do celu

 

Jeżeli postanowiłeś zrobić porządek na swoim miejscu pracy nie bierz się od razu za generalne sprzątanie, może Ci na to zabraknąć czasu. Jednego dnia posprzątaj szufladę, innego blat biurka, a jeszcze kolejnego szafę biurową. Segreguj akcesoria biurowe zgodnie z przeznaczeniem. Niech rzeczy codziennego użytku i te potrzebne co jakiś czas mają swoje ustalone miejsce. Pamiętaj też, żeby po każdym skończonym dniu w pracy poświęcić 3- 4 minuty na odłożenie wszystkiego na miejsce. Dzięki temu kolejny dzień rozpoczniesz w czystej przestrzeni i z czystym umysłem.

 

Sprzęt biurowy gotowy do pomocy

 

Podczas segregowania przedmiotów powinieneś podzielić je na konkretne grupy. Wkładając je do pudełek będziesz mógł je opisać i dzięki temu szybko znaleźć to, czego potrzebujesz. Pomocna może się okazać drukarka etykiet, dzięki której szybko stworzysz naklejki do opisania pudełek, szuflad, czy półek. Kiedy układasz dokumenty w segregatorach a później odkładasz je na półkę również możesz skorzystać z etykiet samoprzylepnych. Dzięki temu ogarnięcie przestrzeni stanie się łatwiejsze. Podczas sprzątania spróbuj wykorzystać zasadę 5S: Selekcja, Systematyka, Sprzątanie, Standaryzacja i Samodyscyplina. Trzymaj tylko to, co jest Ci potrzebne, znajdź miejsce na ich przechowywanie, utrzymuj czystość, wprowadź sobie zasady dotyczące organizacji miejsca pracy a później ich przestrzegaj i udoskonalaj. Szybko zauważysz różnicę!

 

A czy Ty masz jakieś sposoby na uporządkowanie biurka i materiałów biurowych? Czy porządek pomaga Ci pracować lepiej?