Napoje dla pracownika umysłowego

Jak powszechnie wiadomo, dieta ma bardzo duży wpływ na nasze samopoczucie oraz myślenie. We wszystkim jednak powinniśmy mieć umiar – nawet nadmiar zdrowej żywności może źle na nas wpłynąć, nie wspominając już o produktach kalorycznych i nieodpowiednich dla przemęczonego organizmu. Pracując w biurze często sięgamy po różne napoje, które nie koniecznie mają dobry wpływ na nasz organizm. Które z nich mogą pomóc nam w zachowaniu energii? Co może przydać się nam przy wzmożonym wysiłku intelektualnym i fizycznym?

Woda niegazowana niczym lekarstwo

Wielu dietetyków, trenerów oraz sportowców wychwala zalety zwykłej, niegazowanej wody. Okazuje się, że jej picie jest równie ważne podczas pracy fizycznej, jak i umysłowej. Jest ona swoistym zbawieniem dla naszego mózgu. Kiedy podejmujemy większy intelektualny wysiłek, na przykład przeprowadzamy obliczenia w głowie lub na kartce, ponieważ kalkulator biurowy gdzieś zaginął, sięgamy po wodę odruchowo. Gdy już odnajdziemy zgubę, jesteśmy nawodnieni i gotowi do efektywniejszej pracy z pomocą odnalezionego narzędzia biurowego. Nasz mózg jest bardzo wrażliwy na utratę wody i jeśli nie dostarczamy mu jej w odpowiednich ilościach, zaczyna się obkurczać, przez co pracuje znacznie mniej efektywnie. Ważne jest, aby pamiętać o wypiciu szklanki wody, najlepiej co godzinę lub dwie. Wtedy możemy być pewni, że nasz mózg jest odpowiednio nawodniony i pracuje lepiej. Dobrze jest kupić specjalną butelkę oraz etykiety samoprzylepne, aby odpowiednio ją zaznaczyć. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nikt nie pił naszej wody. Zakup naklejek nie jest konieczny, jeśli w naszym biurze dostępna jest drukarka etykiet, z której możemy skorzystać.

Wielka moc zielonej herbaty

Alternatywą wody może być zielona herbata. Jest ona wyjątkowo bogata w antyoksydanty, dzięki czemu bardzo poprawia się nasza pamięć. Do tego również odpowiednio nas nawadnia. Można swobodnie pić ją w pracy, podczas wysiłku umysłowego, pamiętając jednak o odpowiednim sposobie jej parzenia. Nie wolno wrzucać torebki do wrzątku, a trzymać ją w kubku należy nie dłużej, niż pięć minut. Jej zastępczynią może być yerba mate, która dodatkowo pobudzi nasz ospały organizm do działania. Korzystanie ze skomplikowanego sprzętu biurowego wymaga skupienia. Bardzo łatwo popełnić błąd, którego później będziemy żałować. Przed pracą z takim urządzeniem powinniśmy skorzystać z pobudzenia, które może zapewnić nam właśnie zielona herbata.

Odpowiednik herbaty?

Yerba mate to wysuszone lub świeże, zmielone liście oraz patyczki ostrokrzewu paragwajskiego, przygotowane do robienia naparu. Przede wszystkim wykorzystywana jest w Ameryce Południowej i niektórych krajach Bliskiego Wschodu, jednak w Europie staje się coraz popularniejsza. Dla niewyspanych i osłabionych pracowników, zarówno biurowych, jak i fizycznych yerba mate może okazać się zbawienna. Jest im tak potrzebna, jak akcesoria biurowe sekretarce czy księgowej. Napój ten może pomóc, gdy masz przed sobą trudny dzień lub poprzedniej nocy kiepsko spałeś. Udowodniono, że yerba mate stymuluje umysł i poprawia zdolności psychofizyczne. Istnieje jednak kilka przeciwwskazań dotyczących jej picia – nie powinna być podawana dzieciom, a kobiety ciężarnie oraz karmiące piersią muszą ograniczać się do maksymalnie dwóch filiżanek dziennie. Yerba mate zawiera kofeinę, teofilinę i teobrominę, dzięki czemu pobudza tak skutecznie, jak kawa. Nie ma jednak skutków ubocznych, jak np. wypłukiwanie magnezu z organizmu.

Kawa i urządzenia wielofunkcyjne

Stereotypowo kawy nie zaliczamy do najzdrowszych napojów. Mimo to może być bardzo pomocna dla każdego pracownika biurowego. Pita w rozsądnych ilościach ma naprawdę dobre działanie na organizm. Potrafi nawet wpłynąć na wydłużenie życia. Człowieka po wypiciu kawy można porównać do urządzenia wielofunkcyjnego, pracującego na pełnych obrotach. Mówi się również, że kobiety pijące kawę mają większe szanse na uchronienie się przed depresją – ich samopoczucie jest o wiele bardziej optymistyczne. Widzą więcej rozwiązań jednej sytuacji, a nowe wyzwania przyjmują z zadowoleniem. Oczywiście kawa nie może być pita w nadmiarze. Przy jej spożywaniu należy pamiętać o uzupełnianiu wypłukiwanych przez nią materiałów, takich jak np. magnez.

Napoje w biurze

Bardzo często zdarza się, że pracodawca, w trosce o swoich pracowników, umożliwia im dostęp do wody, kilku rodzajów herbaty czy ekspresu do kawy. W każdej chwili pracownik może na moment odejść od stanowiska pracy, aby przygotować sobie ciepły napój. Według przepisów bhp w okresie letnim woda zdatna do picia lub inne napoje powinny być zapewnione wszystkim pracownikom, bez względu na wykonywane czynności. Przy pracy wykonywanej w pomieszczeniu temperatura powinna przekroczyć 28 stopni Celsjusza. Pracodawcy zazwyczaj przywożą zatrudnionym wodę, ponieważ zwyczajnie zależy im na samopoczuciu pracowników. Nawadnianie organizmu jest ważne i nie możemy o tym zapominać.

Musisz pić, żeby żyć

Bez jedzenia człowiek jest w stanie przeżyć nawet do kilku tygodni. Bez wody jednak ten czas skraca się do maksymalnie kilku dni. Z przeprowadzonych badań wynika, że nasz organizm nie ma dużego zapasu płynów. Musimy więc systematycznie je uzupełniać. Woda jest składnikiem każdej komórki oraz tkanki naszego ciała. Jest niezbędna w przebiegu różnych procesów fizjologicznych, transporcie substancji i usuwaniu produktów przemiany materii. Każdy człowiek, a przede wszystkim ten, który pracując wysila swój umysł powinien odpowiednio się nawadniać. Brak napoju może tak samo utrudnić pracę, jak zgubione artykuły biurowe, używane wcześniej na co dzień.