Zima w biurze, o czym nie zapomnieć!

Nie taka zima straszna jak ją malują. Trzeba się jednak do niej odpowiednio przygotować, tak samo jak trzeba przygotować do niej biuro. Długie wieczory i mroźne poranki mogą nie tylko obniżyć nasze samopoczucie, ale również produktywność. Zmniejszona ilość światła słonecznego, które zimą do nas dociera ma bardzo duży wpływ na nasz organizm. Znamy jednak pewne sposoby, jak zimą zadbać o komfort pracy w biurze.

 

 

Najważniejsza jest odpowiednia temperatura

 

Zbyt wysoka temperatura w biurze sprawia, że szybciej się męczymy, jesteśmy rozleniwieni i bardziej senni. Natomiast zbyt niska powoduje, że nasz organizm przeznacza energię na ogrzewanie, zamiast wspierać pracę naszego umysłu. Przy zbyt niskiej temperaturze częściej też napinamy całe ciało, przez co szybciej się męczymy. Ponadto nie lubimy przychodzić do biura, w którym jest zimno. Jedyne o czym wtedy myślimy, to żeby jak najszybciej wyjść do domu i się ogrzać. Problemem jest to, że każdy z nas jest przyzwyczajony do innej temperatury i inaczej ją odczuwa. Spośród urządzeń biurowych warto przed zimą zwrócić uwagę na systemy nawiewu ciepłego powietrza lub systemy klimatyzacji. Klimatyzacja lub wentylacja nie mogą powodować przeciągów, wyziębienia lub przegrzewania pomieszczeń pracy. Nie można także zapomnieć o wietrzeniu pomieszczeń, mimo mrozów – nie tylko obniżamy w ten sposób wilgotność, ale również zapewniamy świeży dostęp tlenu.

 

 

Jak światło działa na nasz mózg

 

Światło słoneczne reguluje praktycznie wszystkie procesy zachodzące w organizmie. Zimą w dni wolne także siedzimy w zamkniętych pomieszczeniach, bo pogoda nie zachęca do spacerów. Zimą dzień jest prawie dwukrotnie krótszy niż latem, dlatego nasz organizm zupełnie inaczej się zachowuje. Gdy brakuje świata, szyszynka - maleńki gruczoł w naszym mózgu, zaczyna produkować melatoninę, czyli hormon snu. Wtedy też stajemy się bardziej senni i zmęczeni. Za tym idzie ogólne pogorszenie nastroju i brak humoru oraz większa ochota na słodycze. Odpowiednie oświetlenie w biurze staje się zimą szczególnie ważne. Lampy to już nie tylko akcesoria biurowe, czy element wystroju. Gdy niebo jest zachmurzone, bez względu na porę dnia warto zapalić górne lampy i koniecznie lampkę nad miejscem pracy. Dobrze oświetlone biurko to nie tylko zdrowie naszych oczu, ale również lepsza koncentracja i mniejsze zmęczenie. Przemyślane źródło światła może zwiększyć wydajność pracowników nawet o 20%.

 

Jak sprzęt biurowy pomoże nam przetrwać zimę?

 

Przedmioty, którymi się otaczamy wpływają na komfort i jakość naszej pracy. Znaczenie ma dobrze zorganizowana przestrzeń, która ułatwi nam zabranie się do pracy i efektywne wykorzystanie czasu. W trakcie długich zimowych dni energii dodadzą nam kolorowe przedmioty: teczki na dokumenty, długopisy i zakreślacze, spinacze, czy karteczki do notatek. Jeżeli stawiamy na minimalistyczny styl możemy wybrać jeden element, na przykład żółty kalkulator biurowy, który rozjaśni nasze biurko, doda energii i pobudzi. Kolory, z którymi mamy bezpośredni kontakt oddziałują na nas w konkretny sposób. Zimą najlepiej otaczać się barwami ciepłymi, energicznymi, takimi jak wspomniany żółty, czy pomarańczowy, który przywołuje pozytywne myśli i motywuje do działania. Skuteczny jest także czerwony, który przyciąga uwagę, ożywia, przywołuje uczucie ciepła. Kolorowe materiały biurowe to prosty sposób na ożywienie biura.

 

 

Zimą potrzebujemy się ogrzać

 

Odpowiednia temperatura i oświetlenie mogą nie wystarczyć, kiedy za oknem widzimy śnieg i ludzi opatulonych grubymi szalami. Nasz organizm nadal może czuć się zmarznięty. Wtedy jedynym rozwiązaniem jest wypicie kubka gorącej kawy, herbaty, czy kakao. Nie każdy wie, że pracodawca ma obowiązek zapewnić dostęp do ciepłych napojów. Herbata to kolejny artykuł biurowy, którego nie może zabraknąć w biurze zimą. Rozgrzeje zmarznięte dłonie, poprawi nastrój i pomoże chronić się przed przeziębieniem i grypą. Popularne dodatki, czyli cytryna i miód, ale i te mniej popularne, jak suszona żurawina, głóg, czy dzika róża dodadzą naparowi charakteru oraz roztoczą cudowny zapach. Sok z malin lub odrobina imbiru dodadzą nam energii na cały dzień.

 

 

Nie daj się zimie

 

Aby przetrwać zimę w biurze należy przede wszystkim nastawiać się pozytywnie i szukać jej zalet. Może zmotywuje nas urlop zimowy i czas spędzony na stoku a może wypad na łyżwy?  Jednak doraźnie można wspomagać się inaczej. Aby w ciągu dnia dodać sobie energii, częściej słuchaj muzyki. Uprawiaj jakiś sport, zacznij chodzić na basen po pracy, albo na siłownie. Odpowiednie pobudzenie to zastrzyk energii nie tylko na cały dzień ale i może nawet na sezon.