Mandala - co to takiego?

Coraz częściej widziana na biurowych ścianach. Pomaga się odstresować, znaleźć równowagę, wyciszyć. Mandala to nie tylko kolorowy obrazek, to przede wszystkim symbol, o którym warto wiedzieć więcej. Kolorowanie mandali to także dobry sposób na oderwanie się od stresującej pracy i hałasu urządzeń biurowych. Poznaj jej magiczną moc!

 

Wieczna mandala

 

Mandala to harmonijne połączenie koła i kwadratu. Koło jest symbolem nieba, nieskończoności. Natomiast kwadrat oznacza cztery strony świata. Obie figury łączy centralny punkt, który jest jednocześnie początkiem i końcem. Możesz sam ją przygotować przy pomocy artykułów biurowych. To wcale nie jest takie trudne. Ale możesz także pokolorować gotowy wzór. Przy jej tworzeniu potrzebna jest głównie znajomość tego, w jaki sposób podświadomie odbieramy znaczenie symboli, zestawów barw oraz promieniowania kształtów. Przyda się też spokojne i wyciszone miejsce, aby podczas tworzenia można się było zrelaksować. Mandala to diagram, który ukazuje jak chaos jest w stanie przerodzić się w harmonię.

 

Siła koloru, siła spokoju

 

Kolory dominujące, których użyjesz podczas kolorowania mandali odzwierciedlają Twój nastrój i charakter. Jak każde barwy wpływają na Twoją podświadomość, tak samo jak na przykład kolor kalkulatora biurowego, którego używasz na co dzień. Zielony dla przykładu oznacza równowagę emocjonalną, żywotność, nadzieję i dobry humor. Pomarańczowy mówi o odwadze, pewności siebie, radości tworzenia, optymizmie, ambicji i sile. Brązowy wskazuje na poczucie bezpieczeństwa i wspólnoty, na brak indywidualizmu. Dominacja niebieskiego w mandali, tak jak w przypadku akcesoriów biurowych, oznacza spokój, uporządkowanie, zapuszczone korzenie, dystans do problemów, wyciszenie.

 

Mandala niczym urządzenie wielofunkcyjne

 

Działanie mandali, zależy od intencji z jaką została stworzona. Może to być działanie oczyszczające, wzmacniające lub uzdrawiające. Możemy stworzyć mandalę przebaczenia, spokoju, zdrowia, mądrości, radości, itd. Co ważne, każda z nich jest wyjątkowa i niepowtarzalna. Spełnia także wiele funkcji: energetyzuje, wycisza, relaksuje, rozładowuje napięcie. Jest także wykorzystywana w leczeniu nerwic. Pozwala rozwijać zdolności manualno - artystyczne. Może być także tworzona na różnych powierzchniach. Nie tylko na czystej kartce A4, ale także na etykietach samoprzylepnych, karteczkach memo, czy w notatniku. Nawet kilka minut poświęconych na kolorowanie mandali pozwoli Ci się zrelaksować.

 

Skąd to się wzięło?

 

Mandala jest buddyjskim symbolem, więc jej początki związane są z Indiami. Koło VIII wieku dotarła do Tybetu. Szybko stała się sposobem na medytację, a jej proces tworzenia i niszczenia miał symbolizować życie i śmierć. To wieczne koło przemijalności i odnowy, początek i koniec. Można traktować ją jako symbol naszego życia, w którym to my jesteśmy środkiem otaczającego nas świata. Obecnie znajdziesz ją na plakatach, ubraniach, czy nawet materiałach biurowych. Zdobi nie tylko biurowe ściany, ale również przestrzeń publiczną, pojawia się na muralach, czy w szkołach i przedszkolach. Z jej magicznej mocy wyciszenia i psychologii koloru korzystają tysiące ludzi na całym świecie.