Top 5 materiałów biurowych, które rozwijają kreatywność dziecka

Każdemu rodzicowi zależy na tym, żeby jego dziecko rozwijało się jak najlepiej. Aby pociecha miała dobry start w przyszłość powinniśmy (poza inteligencją) rozwijać również jej kreatywność. Obecnie na rynku znajdziemy miliony akcesoriów biurowych, które nam w tym pomogą. Warto wybrać coś dla swojego dziecka, aby mogło połączyć naukę i zabawę.

Blok i kredki jako ikona kreatywności

Wielu osobom dzieciństwo kojarzy się właśnie z pustymi kartkami bloku rysunkowego i masą kredek z różnych zestawów, które przeznaczone były do stworzenia dzieła idealnego. Samodzielne tworzenie rysunków i kolorowanie ich od zawsze pozytywnie oddziaływało na dziecko, ucząc je w pewnym stopniu właśnie samodzielności oraz kreatywności. Warto poświęcić dla pociechy więcej czasu – usiąść z nią i poprosić o narysowanie czegoś. Dziecko potraktuje to jako zadanie, które musi być wykonane i prędko zabierze się do pracy. Powinniśmy również chwalić postępy artystyczne pociech, dzięki czemu zachęcimy je do dalszego działania. W rysunkach naszego dziecka powinniśmy dostrzegać przede wszystkim uczucia, przemyślenia i wiedzę malucha. Artykuły biurowe przeznaczone do malowania nie są drogie, a mogą przynieść naprawdę wiele korzyści.

Po co cekiny?

W wielu sklepach, nie tylko plastycznych czy papierniczych, możemy kupić małe pudełeczka różnokolorowych cekinów w naprawdę przystępnych cenach. Są one kolejnym materiałem kreatywnym, który może pomóc naszemu dziecku w rozwoju. Oprócz cekinów powinniśmy zakupić, np. kilka zwykłych, kartonowych pudełek (możemy również wykorzystać te po butach czy herbacie) oraz dobry klej, który nie sklei palców naszej pociechy. Gdy już będziemy mieć dostęp do tego wszystkiego, warto usiąść z dzieckiem i pobawić się w ozdabianie pudełek. Doskonale sprawdzą się także etykiety samoprzylepne i naklejki. Jest to dobry sposób na spędzenie wspólnego czasu i rozwinięcie kreatywności pociechy. Pracę oczywiście należy docenić i wykorzystać, np. z ozdobionego pudełka dziecko może mieć skarbonkę, a my pojemnik na mniejsze przedmioty, takie jak kolczyki czy inną biżuterię. Dzięki zajęciom tego typu, przy których trzeba spędzić więcej czasu nasza pociecha nauczy się skupiania uwagi na konkretnym celu, co może zapunktować w przyszłości.

Farbki - artykuł biurowy dla Twojego dziecka

Wśród artykułów kreatywnych dla naszego dziecka nie może zabraknąć farbek. Zwykłe plakatówki nie kosztują dużo, a mogą dać naszemu maluchowi wiele radości. Możemy również zainwestować w farby do malowania palcami, które z pewnością spodobają się dziecku i będą przez nie często używane. Mogą one stanowić chwilowe zastępstwo dla znudzonego kredkami dziecka. Do farbek warto kupić zestaw pędzelków dla dzieci i duży blok rysunkowy, aby pociecha miała więcej miejsca na pokazanie swojej kreatywności. Mogą one służyć również do zabawy z pieczątkami. Wystarczy wyciąć wzór w dowolnym warzywie, pomalować farbką i pobawić się w odbijanie stempli niczym na poczcie czy w urzędzie.

Ulepmy coś z plasteliny

Plastelina to kolejny artykuł kreatywny, który możemy nabyć praktycznie wszędzie. Jest również kojarzona z dzieciństwem większości z nas – lepienie ludzików z plasteliny było praktykowane nie tylko w domach, ale również w szkołach, przede wszystkim na lekcjach plastyki. Ulepionymi ludzikami można było bawić się, budować dla nich domki, nadawać im różne cechy charakteru. Pomysłów nie było końca! Kreatywne dzieciaki potrafią nawet ulepić z plasteliny kalkulator biurowy, czy Układ Słoneczny. Dla dziecka ważne jest również rozwijanie zdolności manualnych, w czym szczególnie pomoże plastelina. Można nie tylko lepić z niej ludziki lub inne rzeczy, ale również wyklejać obrazki na papierze – jest to jedna z technik, której dzieci mogą użyć tworząc, np. prace na różne konkursy plastyczne.

Zalety kolorowanek

Świetnym ćwiczeniem zdolności manualnych są również kolorowanki. Dziecko uczy się dzięki nim trzymania wyznaczonych linii, a więc staranności. Z każdym obrazkiem nabywa coraz więcej doświadczenia i coraz lepiej kontroluje ruchy ręki. Dzięki temu dużo szybciej oraz z większą łatwością nauczy się pisać. Przy kolorowaniu konieczne będzie również dłuższe skupienie uwagi na wykonywanej czynności, co poprawi koncentrację dziecka. Poza tym kolorowanki pomagają w poznaniu kolorów i kształtów. Postacie na nich najczęściej przedstawione są w konkretnej sytuacji, która tworzy fragment całej historii. Pozwala to dziecku zapoznać się ze światem i rozwinąć pamięć, która na tym etapie jest naprawdę ważna. Dodatkowym pozytywem jest fakt, że kolorowanek nie musimy kupować – w Internecie znajdziemy setki, a może nawet tysiące obrazków tego typu do wydrukowania. A może zamiast korzystać z urządzeń wielofunkcyjnych i drukować gotowe kolorowanki sami je stworzymy? Kto powiedział, że dorosły nie może bawić się na równi z dzieckiem!

W czym pomoże kreatywność?

Szukając skojarzeń do słowa „kreatywność” zwykle przychodzą nam do głowy wyrazy takie jak, np. oryginalność, pomysłowość czy twórczość. Wszystkie te pojęcia można powiązać ze specyficznym sposobem myślenia i działania. Jak nietrudno zauważyć, żyjemy w czasach gwałtownych, wielkich zmian oraz postępu technologicznego i przyrostu wiedzy w każdej dziedzinie nauki. Nawet drukarki etykiet posiadają funkcje kreatywnego projektowania naklejek. W konkurencyjnym świecie przewagę osiągają ludzie, którzy potrafią wykorzystać potencjał własnego umysłu, a więc kreatywni, otwarci na nowe wiadomości. Aby osiągnąć odpowiedni poziom, kreatywność należy rozwijać już od najmłodszych lat. Dzięki niej zapewnimy dziecku dobry start w przyszłość.