Wyprawka szkolna dla pierwszoklasisty - wybieraj racjonalnie!

Niektórym z nas ostatnie tygodnie wakacji upływają na błogim wypoczynku, czy to nad morzem, czy w górach. Inni z kolei zaczynają myśleć o szkole, a także o zakupie kosztownej wyprawki szkolnej. Jest to naprawdę niemały wydatek, dlatego rodzice szukają sposobu na to, aby przybory szkolne kupić jak najtaniej. Coraz częściej wybierają zakupy w sklepach internetowych. Ta metoda jest naprawdę skuteczna - ułatwia porównywanie cen, pozwala zapomnieć o kolejkach, a kupując kilka czy kilkanaście artykułów biurowych można liczyć na atrakcyjne zniżki i kupony rabatowe.

 

Zapoznaj się z listą niezbędnych przyborów szkolnych

 

Żeby jednak zacząć buszować w internetowym sklepie papierniczym, warto wiedzieć, czego szukać. Rodzice pierwszoklasistów często nie wiedzą, czego potrzebują ich dzieci, aby efektywnie rozpocząć ten pierwszy, bardzo ważny etap edukacji. Niektóre ze szkół przygotowują dla rodziców listę niezbędnych artykułów szkolnych, jednak inne jeszcze tego nie robią. Niektórzy rodzice chcą też skonfrontować listę, którą otrzymali od dyrekcji z wytycznymi z innych szkół. W końcu każdy zeszyt czy długopis to wydatek i dodatkowy ciężar, które nasze dziecko każdego dnia będzie nosić na plecach. Dziś podpowiadamy, co powinno znaleźć się w plecaku Twojego kilkulatka.

 

Racjonalizuj zakup artykułów piśmienniczych i kreatywnych

 

Część artykułów szkolnych wymienianych w listach przygotowanych przez publiczne i prywatne placówki oświatowe jest powtarzalna, część z kolei bardzo się różni. Niektóre ze szkół tworzą listy, które wymieniają nawet nazwy producentów preferowanych materiałów biurowych, my z kolei jesteśmy zdania, że ten wybór powinien pozostać po stronie rodziców, tak, aby mogli dopasować artykuły szkolne do indywidualnych potrzeb swojego dziecka. Poniżej znajdziesz listę tych rzeczy, które są naprawdę niezbędne.

 

 • Plecak lub tornister
 • Zeszyt w kratkę (16-kartkowy w miękkiej oprawie)
 • Zeszyt w linię podwójną (16-kartkowy w miękkiej oprawie)
 • Piórnik
 • Ołówek
 • Długopis lub pióro
 • Gumka do mazania
 • Temperówka
 • Klej w sztyfcie
 • Nożyczki z zaokrąglonymi końcami
 • Kredki
 • Farby plakatowe
 • 2 pędzelki
 • Blok rysunkowy biały
 • Blok rysunkowy kolorowy
 • Teczka z gumką lub zawiązywana
 • Worek na buty
 • Strój gimnastyczny
 • Buty na zmianę

 

Kompletując szkolną wyprawkę, staraj się racjonalizować swoje zakupy. Jeżeli któryś z elementów wyprawki szkolnej obecnych na liście stworzonej przez szkołę wydaje Ci się zbędny, nie musisz go kupować od razu. Może się okazać, że lista ta została stworzona na wyrost, bez konsultacji z nauczycielem, który będzie prowadził Twoje dziecko przez pierwszy etap edukacji. Pamiętaj, że nie żyjemy w czasach, w których półki świecą pustkami i jeżeli okaże się, że dany przedmiot jest niezbędny, w każdej chwili możesz go dokupić.

 

Obniż cenę wyprawki i wagę szkolnego plecaka

 

Nie ulegaj pokusom i nie kupuj dodatkowych gadżetów. Pamiętaj, że każdy przedmiot to kolejny wydatek, a jednocześnie ciężar, który będzie nosić Twoje dziecko. Badania przeprowadzone w polskich szkołach pokazały, że tornistry pierwszoklasistów nierzadko ważą więcej niż 10 kilogramów! To naprawdę zastraszające wyniki. Każdy nadprogramowy przedmiot przygina Twoje dziecko coraz bardziej w dół i każe mu się garbić, czyniąc trudne do naprawy zniszczenia w kręgosłupie i postawie Twojej pociechy.

 

Wyciągaj z tornistra to, co zbędne

 

Zadbaj więc o to, aby Twój syn czy też córka nosili możliwie jak najmniej. Dowiedz się też, czy w szkole, do której już niedługo będzie uczęszczać Twoje dziecko, dzieci mają możliwość zostawiania swoich przyborów szkolnych w szafkach lub na półkach, a jeżeli nie wystosuj do nauczycieli prośbę o to, aby na bieżąco informowali dzieci o tym, co będzie im potrzebne na następnych zajęciach. Nie każ swojemu dziecku nosić farb, jeżeli w ten dzień nie będzie ich używać. Dbaj o jego kręgosłup każdego dnia, a z pewnością przyniesie to pożądany efekt.

 

Wybieraj mniejsze zestawy i opakowania

 

Aby zaoszczędzić nieco gotówki, a jednocześnie obniżyć wagę wyprawki szkolnej, wybieraj zeszyty 16-kartkowe z miękką okładką. Zastanów się również, jaki komplet kredek i farb kupić. Czy pierwszoklasiście będzie potrzebny zestaw 24 kolorów? Prawdopodobnie nie. Wybierz mniejszy zestaw - 6 kolorów podstawowych w zupełności wystarczy, a w razie potrzeby Twoja pociecha będzie mogła wymieszać kilka farbek, aby uzyskać inny kolor, jednocześnie ucząc się czegoś nowego. To samo dotyczy kredek. Bez względu na to, czy wybierzesz kredki ołówkowe czy świecowe, wybierz mniejszy zestaw, chyba, że Twoje dziecko już w tym wieku wykazuje duże zainteresowanie sztuką i plastyką.

 

Poświęć czas na wybór szkolnego plecaka

 

W przypadku wyboru szkolnego plecaka możesz nieco odejść od zasady "im lżej, tym lepiej". Plecaki z usztywnianymi plecami i wyściełanymi paskami naramiennymi ważą nieco więcej, niż tak zwane plecaki "szmaciane", jednak są o wiele lepsze dla dzieci i nastolatków. W odróżnieniu od materiałowych plecaków bez usztywnienia, umożliwiają równomierne rozłożenie ciężaru wyprawki szkolnej na całej powierzchni pleców dziecka, a szerokie, miękkie paski nie wpijają się w ramiona Twojej pociechy. Choć ergonomiczny plecak szkolny waży nieco więcej, w praktyce oznacza to prawdziwą ulgę dla kręgosłupa młodego ucznia.

 

Główna zasada to zdrowy rozsądek!

 

Mamy nadzieję, że powyższe porady ułatwią Ci skompletowanie wyprawki szkolnej. Pamiętaj, że ten proces możesz przejść znacznie sprawniej, kierując się jedną, podstawową zasadą - zdrowym rozsądkiem. Aby obniżyć cenę tego zakupu, skorzystaj z oferty sklepu internetowego. Porównuj ceny i wybierz produkty, które oferują najlepszy stosunek jakości do ceny. Zwracaj uwagę na wagę przyborów szkolnych i nie kupuj tego, czego Twoje dziecko nie potrzebuje. Gadżeciarstwo i maksymalizm puść w niepamięć i pamiętaj, że lekki plecak to szczęście i zdrowie Twojej pociechy.