Więc chodź pomaluj mój świat…- czyli jak wybrać kredki

Za „naszych czasów” kredki były po prostu kredkami. Ołówkowe czy świecowe ? – tak z reguły wyglądały pytania, które miały pomóc nakreślić w jakiej technice będziemy tworzyć nasze małe arcydzieła. Jednak im jesteśmy starsi tym na rynku dostępnych jest więcej artykułów, które mają pobudzać dziecięcą kreatywność. Jednak mimo mnogości pomysłów i sposobów stymulacji młodych umysłów są pewne „pewniaki”, tj. takie przybory, których nie dotyka ząb czasu a poprzez swoją uniwersalność stają się ponadczasowe. Do takich należą zaś wszelakie przybory piśmiennicze, a wśród nich wciąż niesłabnącą popularnością cieszą się kredki. W końcu, który maluch nie bazgrze na kartkach a wyniki jego twórczej zabawy patrzą na nas z lodówki ilekroć wchodzimy do kuchni? Jednak jak się okazuje obecnie wybór kredek dzieli się na więcej kategorii niż ołówkowe czy świecowe, a ich wybór jest niebagatelny dla rozwoju naszego dziecka.

 

Postaw na chwyt

 

Czy pamiętasz te odciski na palcach, które pojawiały się w miarę gdy rysowanie zaczęło Cię coraz bardziej zajmować, a pusta kartka zaczęła się zapełniać feerią barw i kolorów? Chciałeś dalej tworzyć swoje małe arcydzieła, ale ból palców skutecznie uniemożliwiał Ci kontynuowanie tworzenia. Dzieci, które od początku operują ręką rozwijając wszystkie poszczególne etapy, mają większą łatwość w prawidłowym operowaniu kredką czy też długopisem w szkole. Dlatego od początku warto postawić na „pewniaka” i zainwestować w takie kredki, które będą ułatwiały dziecku rysowanie i pomogą rozruszać odpowiedzialne za tę czynność mięśnie. Rozwijająca się jeszcze motoryka Twojej pociechy, potrzebuje narzędzia. Narzędzia, które będzie łatwo chwycić i pewnie zacisnąć w dłoni.

 

Kształt ma znaczenie!

 

Pewnie dotychczas nie zdawałeś sobie z tego sprawy, ale…kredki mają różne kształty! To oznacza, że nie mają jedynie okrągłej bądź sześciokątnej formy. Okazuje się bowiem, że poza tradycyjnym okrągłym kształtem możemy wybierać wśród takich jak kredki „kamyki”, kredki trójkątne czy nawet kredki stożkowe! Te ostatnie mają najbardziej oryginalny i przykuwający uwagę wygląd. Kredki wyglądem przypominające kamyki zaprojektowano bowiem specjalnie z myślą o tym, by pomagać dzieciom w wyrobieniu prawidłowego chwytu, wspomagając jednocześnie rozwój motoryki malucha. Owalny kształt przyboru wymusza odpowiednie ułożenie ręki, dzięki czemu dziecko intuicyjnie uczy się trzymać „pisak” w taki sposób, by w przyszłości swobodnie używać długopisu podczas żmudnej nauki abecadła.

 

Jednymi z dość nietypowych kredek są tzw. Kredki waldorfskie. Wyglądem przypominają one małe kafelki i wyglądają dość niewygodnie, jednak wbrew pozorom idealnie dopasowują się do małych rączek. Kredki waldorfskie ponadto mają kilka powierzchni rysowania przez co dają nieograniczone możliwości dla dziecięcej wyobraźni. Można z nich zatem korzystać na wiele sposobów – nakładać, mieszać, rozcierać bądź po prostu nimi rysować. Co istotne, kredki waldorfskie stworzone zostały na bazie wosku pszczelego. Są więc całkowicie bezpieczne dla maluchów.

Kolejną ciekawą propozycją są tzw. Kredki stożkowe. Kredki te zostały zaprojektowane  w taki sposób, by dziecko, które w rysowaniu stawia dopiero pierwsze kroki mogło stabilnie i pewnie chwycić kredkę i tworzyć bez większego problemu. Ci ciekawe, te kredki rysują całą powierzchnią, a ponadto są wydrążone w środku, dzięki czemu dziecko może ustawiać je jak swoiste klocki.

Do najbardziej tradycyjnych zaś należą tzw. Trójkątne kredki ołówkowe. Ten już niemal symboliczny model uczy przede wszystkim chwytu szczypcowego, niezbędnego w nauce pisania. Dla wygody dzieciaków kredki te występują zwykle w dwóch wariantach: grube- dla młodszych, oraz cieńsze dla starszych dzieciaków

 

Twarde czy miękkie?

 

Grafit kredki, podobnie jak ołówka, może mieć rożną twardość. Twardsze rysują cienki ślad – są znakomite do precyzyjnych rysunków. Kredki o bardziej miękkim graficie zostawiają wyraźniejszy ślad, rysuje się nimi miękko, mają żywe kolory, łatwiej więc nimi pokryć większą powierzchnię. Młodsze dzieci zwykle chętniej rysują miękkimi kredkami, gdyż są po prostu prostsze w użyciu. Starsze natomiast najczęściej mają już swoje upodobania – jedni wolą kredki miękkie, inni twardsze. Dobierz więc rodzaj swoistego „wkładu” kredki stosownie do wieku Twojego dziecka. Te w wieku wczesnoszkolnym na pewno będą zainteresowanie większym eksperymentowanie na kartce i zwiększeniem swojego wkładu w powstałą pracę. Te młodsze zaś na pewno zadowolą się radosnym bazgraniem dzięki kredkom o miękkim wkładzie, którego to używanie nie będzie dla nich zbytnim wysiłkiem. Dobry wybór grafitu kredki na pewno zaprocentuje poszerzeniem zainteresowań twojego malucha!

 

Rodzaj – czy to ważne?

 

Dostępne na rynku kredki obecnie zachwycają nie tylko przepiękną i ciekawą formą, lecz także wielością rodzajów, a przez to efektem jaki pozostawiają na papierze. Nie każde dziecko będzie bowiem zachwycone efektem jaki pozostawią po sobie tradycyjne kredki ołówkowe. Niektórym bardziej przypadną bowiem do gustu kredki świecowe bądź pastelowe. Świecówkami, czy pastelami świetnie koloruje się większe powierzchnie, ołówkowe zaś są znakomite do rysowania precyzyjnych kształtów. Na rynku znajdziemy też szeroki wybór  kredek akwarelowych, czyli to takich, które rysują jak zwykłe kredki, ale kiedy przejedziemy po rysunku zmoczonym w wodzie pędzelkiem dają efekt równomierny z tym jaki uzyskujemy w trakcie malowania farbami akwarelowymi!

 

Do wyboru do koloru

 

Podstawowe 12 kolorów kredek to wybór, który z pewnością wystarczy Twojemu dziecku na zajęcia w szkole. Jeśli jednak dziecko lubi rysować, często i chętnie oddaje się radosnemu tworzeniu, być może warto zachęcić je do rozwijania plastycznej pasji i zainwestować w większy zestaw kredek (np. 24 lub 36 kolorów). Warto także pomyśleć o jakimś nadprogramowym dodatku do zestawu jak np. kredki z gumką, czy dokupić kilka pojedynczych „super-kredek” np. z metalicznym połyskiem. Tym samym zachęcimy naszą pociechę do pogłębiania i rozwoju plastycznej pasji. Wybierając kredki z myślą o młodszych użytkownikach zwróć uwagę przede wszystkim na trwałość i komfort użytkowania. Zwiększona wytrzymałość kredek to cecha, którą producenci chętnie się chwalą. Należy więc dokładnie czytać  opakowania. Pamiętaj też o tym, by wybrane przez Ciebie kredki dały się łatwo strugać! To zdecydowanie uprzyjemni zabawę najmłodszym. Nie zapomnij także, by do kredek koniecznie dokupić odpowiednią temperówkę!