Dla dziecka lepsze pióro czy długopis?

We właściwych rękach pióra wieczne stają się narzędziem wyrazu dla pięknego stylu pisania, więc wydaje się oczywiste, że podarowanie dziecku pióra może być dobrym sposobem na upiększenie pierwszych liter pociechy. Często tak będzie. Z drugiej strony możesz skończyć bezsensownie wydając pieniądze na drogie pióro.

Z grubsza, istnieją dwie szkoły korzystania z piór wiecznych w celu poprawy pisma odręcznego u dzieci. Jedna twierdzi, że pióro może pomóc, ale nie może być głównym rozwiązaniem. Druga szkoła sugeruje, że używanie pióra wiecznego wprowadza dyscyplinę pisma ręcznego, która prowadzi do schludności i dbałości o szczegóły.

Sądzimy, że istnieją mocne przesłanki, co do tego, że pióra pomagają dzieciom pisać zgrabniej, ale nie uważamy, że to jedyne rozwiązanie.

Przewodnik po artykułach biurowych daje nadzieję na lepsze pismo

Dyas Lawson, autor wyczerpującego przewodnika o piśmie ręcznym, podaje następująco:

Pióro wieczne może sprawić, że twoje pismo nieco się poprawi, ale jeśli do tej pory wyglądało tak, jakby oszalałe kurczaki przebiegły po stronie, jest szansa, że ​​to nie wystarczy. Najprawdopodobniej będziesz musiał na nowo przetrenować swoją dłoń i ramię.

Zadaliśmy to pytanie miłośnikom piór wiecznych w na popularnym forum internetowym i otrzymaliśmy interesujące odpowiedzi.

Użytkownicy akcesoriów biurowych są zgodni…

MJSchuelke z Monachium napisał:

Pamiętaj, że niektóre materiały biurowe, takie jak pióra wieczne są nadal powszechne w szkołach w kilku krajach europejskich, np. we Francji i Niemczech. I chociaż nie mogę mówić za innych, pamiętam, że moje własne pismo stało się bardziej płynne i czytelne, gdy przestawiłem się z ołówka na wieczne pióro, około pół roku po rozpoczęciu szkoły.

OtterNZ, student z Nowej Zelandii, powiedział:

Dorastając w latach 90-tych nigdy nie nauczono mnie właściwego stylu pisania – potrafiłem pisać tylko drukowanymi literami. Do „druku” długopis był w porządku, ale chciałem nauczyć się pisać ładnie kursywą, więc potrzebowałem czegoś, co ułatwiłoby pisanie pod niskim kątem. Więc tak, wg mnie pióra są przydatne w nauce właściwego pisma ręcznego. Ponadto, jestem studentem uniwersytetu, więc często używam urządzeń wielofunkcyjnych i dużo piszę. Uważam, że przy pomocy wiecznego pióra mogę pisać znacznie dłużej, niż długopisem, zanim zacznie mnie boleć dłoń.

Wśród użytkowników piór wiecznych panuje powszechna zgoda, że ​​chociaż pióra zapewniają wygodniejsze pisanie z powodu niskiego kąta pisania, mogą być zbyt niechlujne dla młodszych dzieci ze względu na możliwość rozlania atramentu.

Ekspert od sprzętu biurowego, dzieli się swoim doświadczeniem

Z kolei opinia dr Rosemary Sassoon, jednej z czołowych światowych ekspertów od pisma ręcznego, już nie jest tak jednoznaczna.

Twierdzi ona, że ​​znalezienie odpowiedniego narzędzia do pisania ma wpływ na pismo danej osoby, ale to, co stanowi "odpowiednie narzędzie", jest sprawą bardzo indywidualną. Dla jednego odpowiedni będzie kalkulator biurowy, dla innego ręczne liczydło. Tak samo, podczas gdy pióra wieczne mogą być dobre dla niektórych dzieci, niekoniecznie są właściwym wyborem dla wszystkich. "Nie mogę po prostu przepisać pióra jako lekarstwa na wszystkie bolączki”, powiedziała.

Dr Sassoon podkreśliła, że szczególnie ważne jest, pozwolić dziecku samemu wybrać instrument do pisania. Może to być utrudnione w dzisiejszych czasach, ponieważ tyle piór jest zapakowanych, pozostawiając kupujących bez możliwości przetestowania ich przed dokonaniem zakupu. Ale jeśli to możliwe, dzieci powinny móc spróbować wybrać te, które im się podobają. „Koniec końców uważam, że indywidualny wybór to bardzo dobra rzecz”, powiedziała dr Sassoon.

Czy pióro powinno znaleźć się wśród podstawowych urządzeń biurowych?

Mimo to, niektórzy nauczyciele twierdzą, że pióra wieczne są właściwymi narzędziami poprawy pisma odręcznego u dzieci. Pewna szkoła w Szkocji – obiekt popularnego reportażu w The One Show z BBC1 – wymaga już od dziesięciolatków, aby używały piór wiecznych.

Ośmioletni uczniowie w Mary Erskine and Stewart's Melville Junior School rozpoczynają program nauki pisania „na świeżo”, w którym początkowo używają ołówków, ucząc się od nowa podstaw tworzenia liter. Po dwóch latach sięgają po pióra wieczne jako wymagane akcesoria biurowe i kontynuują naukę pisania kursywą.

Szkoła donosi: „Kiedy dzieci są początkowo wprowadzane do pióra wiecznego, prędkość ich pisania znacznie spada, ponieważ dzieci zaczynają się koncentrować na dokładności i dbałości o szczegóły. Gdy oswoją się już z narzędziem, ich szybkość pisania wzrasta bez wyraźnego pogorszenia stylu i zazwyczaj w ciągu pół semestru piszą szybciej niż przed przerzuceniem się na pióro. Pióra wieczne pozwalają atramentowi płynnie wypływać ze stalówki i choć wprost przyznajemy dzieciom, że nie będą używać wiecznego pióra przy każdej okazji, to po dwóch latach nauki pisania nim, będą już zawsze miały umiejętność użycia go w razie potrzeby.”

Jak te urządzenia biurowe wpływają na późniejszy sukces uczniów?

W artykule z 2009 roku dyrektor szkoły, Bryan Lewis napisał, że codzienne używanie wiecznych piór wpływa na inne aspekty życia uczniów. Wg niego, „Chociaż nie ma bezpośredniego związku między używaniem pióra wiecznego a wynikami egzaminów, istnieje znaczna korzyść dla poczucia własnej wartości dzieci.” Dodał następnie, że „Podczas pisania piórem wiecznym uczniowie muszą się skoncentrować i poświęcić czas, żeby opanować nową umiejętność. Z praktyką stają się biegli i zdają sobie sprawę, że umieją tworzyć coś, co piękne jest samo w sobie, a to zachęca ich, by treść odzwierciedlała jakość pisma.”

Kończąc, dyrektor Lewis stwierdził: „Jest o wiele bardziej prawdopodobne, że dzieci, które są dumne ze standardów, jakie sobie wyznaczyły, osiągną sukces akademicki i dlatego doskonałe pismo, podobnie jak doskonałe maniery i zaangażowanie w ciężką pracę, jest kluczowym elementem edukacji, którą zapewniamy.”

Jak z tymi materiałami biurowymi jest naprawdę?

Wydaje się to nieco naciągane, by twierdzić, że używanie wiecznego pióra w pewien sposób zamieni dzieci w geniuszy, ale z pewnością nie ma nic złego w próbie nauczenia ich prawidłowego pisania i dumy z ich pracy.

Jeśli zdecydujesz się kupić swoje dziecko wieczne pióro, proponujemy zacząć od czegoś niedrogiego. Eksperci z sieci Fountain Pen Network polecają młodym pisarzom na przykład Pelikan Pelikano Junior lub Lamy ABC na początek podróży z artykułami biurowymi.