5 faktów na temat kredek

Kredki towarzyszą nam na co dzień. Ołówkowe, świecowe, pastelowe czy też te bardziej specjalistyczne, które przydają się bez wątpienia prawdziwym pasjonatom rysunku są dla nas przedmiotem tak powszechnym iż nie zwracamy na nie zupełnie kompletnej uwagi. Jednak, czy zastanawiałeś się kiedyś skąd się wzięły  albo jakim słynnym wydarzeniom towarzyszyły? Jeśli nie poniżej znajdziesz kilka nieoczywistych i zaskakujących faktów na temat tego przyboru.

 

Czy wiesz, że…?

 

1. Kredki a wyprawy kosmiczne

Na pewno choć raz widziałeś obraz bądź zdjęcie obrazujące przestrzeń kosmiczną. Jak się okazuje pierwszy wizerunek tejże przestrzeni w ogóle został uwieczniony właśnie kredkami ołówkowymi! Dokonali tego na przełomie lat 1964/1965 pracowników sekcji telekomunikacji Voyager w jednym z laboratoriów NASA. Obraz przedstawiał Marsa.

 

2. Czar dzieciństwa

Chyba każdy z nas pamięta kultowe już dziś kredki „Bambino”. Tradycyjne polskie kredki produkowane są od 1889 roku przez fabrykę ołówków „Majewski St. i S-ka”. Ta zaś po 1995 zmieniła nazwę na Fabryka Ołówków „Majewski S. Aktualnie jest to jedyna taka fabryka w Polsce, a kredki Bambino od ponad 100 lat są najbardziej znanymi kredkami na rynku. Co ciekawe, Fabryka mieści się przy ulicy Ołówkowej, która to została nazwana na cześć firmy.

 

3. Kredki świecowe można…jeść! Wystarczy je samodzielnie przygotować.

Ten przybór do pisania może stać się także smakowitą i zdrową przekąską, co zapewne ucieszy szczególnie rodziców maluchów. Wystarczy samemu je przygotować! W tym celu należy połączyć przetworzone orzechy lub ziarna sezamu nasączone roztopionymi piankami. Konsystencja tak przygotowanej masy powinna być gęsta, a sama masa uformowana silnym ściśnięciem. Kolory zaś uzyskuje się dzięki użyciu takich produktów jak kukurydza, orzechy, płatki kukurydziane, zielony groszek, prażona kukurydza, fasola i bardzo dużo suszonych owoców.

 

4. Pisanki? Użyj kredek!

Co roku przy malowaniu pisanek używasz kolorowych barwników? Zamień tę tradycję we wspólną zabawę! Wystarczy, że zaopatrzysz się w kredki akwarelowe. Świetnie rysuje się nimi nie tylko na tradycyjnym papierze, lecz także na tak swoistym płótnie jakim jest skorupka jajka. Po wykonaniu wyjątkowych malowideł, tak przygotowane jajka wystarczy zamoczyć w wodzie i voila! Wyjątkowa ozdoba na wigilijny stół już jest gotowa.

 

5. Istnieją także kredki wegańskie!

 

Są to tzw. kredki sojowe i zawierają jedynie naturalne pigmenty. Dostępne są w kolorze czerwonej kapusty, buraków, łupin cebuli, kurkumy czy soku winogronowego. Oprócz witamin, które przejęły od warzyw nadających im kolor zawierają także wosk sojowy, naturalną żywicę i dwutlenek tytanu. Dzięki tak naturalnym składnikom, produkt jest bezpieczny dla zdrowia dziecka. Co ciekawe kredki, tak jak warzywa z których zostały wyprodukowane, barwią również ręce. Jednak spokojnie! Plamy po zabawie są łatwo zmywalne. Znikają bowiem pod wpływem wody i mydła.