Chcesz wiecznej trwałości? Wybierz pióro!

Nie od dziś wiadomo, że wieczne pióro to doskonały prezent na każdą okazję. Stanowi ono nie tylko spersonalizowany gadżet, który będzie wyróżniał się wśród wszystkich torebkowych niezbędników, lecz to także elegancki i wyrafinowany element, dzięki któremu możemy dodatkowo nadać charakteru naszemu podpisowi. Jak się okazuje, istnieje wiele podziałów tego wyjątkowego przyboru, a każdy z nich ma swoją grupę miłośników.

 

Jakie pióro wybrać?

 

Pierwsze pytanie, na jakie powinieneś sobie odpowiedzieć przed zakupem pióra to to, czy wolisz stare pióro czy może raczej nowe? Bowiem wszyscy miłośnicy tego przyboru dzielą się na dwie grupy. Pierwszą z nich są "romantycy", którzy wolą stare egzemplarze uważając, iż posiadają one swoistą duszę i historię. Osoby takie, często wyobrażają sobie, że być może to właśnie tym piórem, które akurat dzierżą w dłoniach w poprzedniej epoce zakochani pisali do siebie listy, bądź ów przybór był niemym świadkiem historycznych wydarzeń. Drugą grupą miłośników piór są z kolei Ci, którzy preferują raczej nowoczesny design i pewną trwałość przyboru. To raczej nie kolekcjonerzy, a namiętni użytkownicy piór w życiu codziennym.

Drugie w kolejności, acz najważniejsze pytanie, na jakie powinieneś sobie odpowiedzieć podczas zakupu tego wyjątkowego artykułu piśmienniczego to przede wszystkim to, do czego będzie Ci on służyć. Warto się bowiem zastanowić nad tym, czy piórem będziesz sporządzać luźne notatki, może jego przeznaczeniem jest jedynie wystawianie podpisów, a może dla kurażu będziesz zapisywał nim kolejne strony pamiętnika lub też chcesz je podarować w prezencie dziecku?  Istotne jest byś wiedział, jak często będziesz się nim posługiwać i w jakim środowisku będziesz z niego korzystał. Rzetelna odpowiedź na to pytanie jest o tyle ważna, iż to od niej zależy jakiej szerokości stalówkę powinieneś wybrać, jakiego ciężaru powinno być pióro, a także jak powinno wyglądać.

 

Kieruj się sercem

 

Czyli mówiąc mniej poetycko, zwróć uwagę na wybór stalówki, gdyż to ona jest najważniejszym "organem" całego pióra. To właśnie z nią będziesz  mieć najwięcej do czynienia podczas używania tego przyrządu do pisania. Stalówka we współczesnych piórach najczęściej wykonana jest z 14-karatowego złota, ewentualnie ze stali szlachetnej. Oczywiście istnieją także bardziej "szlachetne" stalówki. Są one wykonane ze złota, które sięga nawet 22 karatów. To jednak już towar wyższej klasy przeznaczony dla wąskiej grupy miłośników tego artykułu piśmienniczego, gdyż jak się można domyślić pióra o takich stalówkach są droższe od stalowych. Oczywiście są także bardziej wytrzymałe. Mogą występować także stalówki złote pokryte warstwą rodu (tzw. rodowane) – wówczas mimo tego, że są ze złota, mają srebrny kolor. Najbardziej powszechnymi są zaś stalówki stalowe pokryte najczęściej cienką warstwą złota, które to dodatkowo chroni serce pióra przed czynnikami zewnętrznymi.

Stalówki we współczesnych piórach poznamy według szerokości linii, jaką zostawiają na papierze. To według niej bowiem są one oznaczane.  Współcześnie najbardziej podstawowymi oznaczeniami, jakie możemy spotkać na stalówkach, są symbole:

  • EF / XF / X– extra fine czyli super cienka;
  • F – fine czyli cienka;
  • M – medium czyli średnia;  
  • B – broad czyli gruba;
  • BB / 2B – podwójne broad czyli podwójnie gruba

 

Bardzo ważną informacją jest fakt, iż mimo tego, że mamy dwie identycznie oznaczone stalówki w dwóch piórach (np. F), szerokość linii w tych piórach może się różnić w zależności od firmy, która produkuje dany model pióra. Tak więc "Efka" "efce" nierówna! Ten fakt na pewno nie ułatwia nam wyboru, ale z pewnością każdy sprzedawca udzieli Ci wystarczających informacji na ten temat bądź też pozwoli „postawić kreskę” jeszcze przed zakupem, by ułatwić Ci zakup piórowego przyjaciela na lata. Wieczne pióro to w końcu nie długopis!

 

Pif-paf, czyli jak napełnić pióro

 

Kolejną kwestią, jaką powinieneś się jest system, jakiego chciałbyś używać. Banalne? Niekoniecznie. Jak się okazuje jest wiele rodzajów tuszów do piór, a każdy z nich zawiera przynajmniej kilka form pakowania. Ten z pozoru nieistotny szczegół ma duży wpływ na codzienne użytkowanie pióra.

I tak wśród możliwości, w jakich możesz przebierać i wybierać znajdują się naboje, które są jedną z najbardziej popularnych form wypełniania wśród użytkowników piór. Są one najtańsze i bardzo łatwo dostępne. Mają też jednak swoje wady jak przede wszystkim ograniczona gama kolorystyczna, krótka żywotność oraz fakt, że są produkowane w taki sposób, by pasowały do konkretnych modeli piór. Kolejną z nich jest konwerter. To rozwiązanie dobre poprzez fakt, iż ma dość dużą pojemność, jest prosty w obejściu, a ponadto przy korzystaniu z tego rozwiązania możesz używać każdego koloru atramentu, jaki Ci się tylko zamarzy!  Ostatnią zaś z możliwości, na jaką możesz się zdecydować jest stacjonarny system napełniania. To, co odróżnia go od poprzedników to fakt, iż jest on wbudowany w samą strukturę pióra. Oznacza to tyle, że  korpus pióra jest jednocześnie jego zbiornikiem na atrament. To rozwiązanie to najlepsza opcja dla zapominalskich - takie pióro jest zawsze gotowe do użytku i nie musisz wówczas pamiętać o noszeniu ze sobą nabojów czy wkładów.

 

Pomyśl o sobie

 

Ostatnią kwestią, jaką powinieneś wziąć pod uwagę przy wyborze wiecznego, jest po prostu Twój gust i osobiste upodobania. Jeśli cenisz sobie klasykę gatunku, to wybierz pióro z ponadczasowym zestawieniem kolorystycznym, które pięknie będzie się prezentować wśród dystyngowanego towarzystwa. Przykładem takiego rozwiązania może być, chociażby seria Sonnet wypuszczona przez firmę Parker. Jeśli zaś zdecydowanie bardziej wolisz nowoczesny design i innowacyjne rozwiązania wybierz pióro, które oddaje twoje upodobania swoim wyglądem i jest przede wszystkim wygodne. Przykładem takiego pióra niech będzie Lamy Imporium. Jeśli zaś twój gust należy do tych z rodzaju ekstrawaganckich, koniecznie wyróżnij się z tłumu! Wybierz model tak oryginalny i niestandardowy, jakiego nie powstydziłby się sam Salvador Dali! Pamiętaj, że unikatowość nie ogranicza się jedynie do walorów zewnętrznych. To przede wszystkim także nietypowe rozwiązania jak np. pióro kulkowe będące jednocześnie cienkopisem o wyglądzie pióra wiecznego. Ten model znajdziemy m.in. w ofercie firmy Parker.