Stwórz ekologiczne biuro. Jak segregować odpady?

Czy wiesz, że każdy Polak produkuje co roku ponad 280 kilogramów odpadów komunalnych? Co jednak nie koniec - liczba ta wciąż wzrasta! Te astronomiczne ilości śmieci muszą być gdzieś składowane, a skoro zwiększa się ich ilość, rośnie także przestrzeń, jaką zajmują wysypiska śmieci. Niektóre z nich wyrastają dziko, w lasach, na łąkach, a nawet na terenach chronionych. Na szczęście dużą część odpadów można ponownie wykorzystać. Oczywiście mowa tu o recyklingu, o którym Polacy wciąż wiedzą za mało.

 

Wielu z nas chciałoby żyć bardziej ekologicznie i dbać o środowisko w aktywny, czynny sposób. Pierwszym krokiem do osiągnięcia tego celu jest segregacja odpadów, jednak ciągłe zmiany w przepisach mogą powodować zawroty głowy, a z pewnością niezrozumienie i wieczne omyłki w ich interpretacji. W tym artykule podpowiemy, gdzie wyrzucać ręczniki papierowe, a gdzie zużyte długopisy, ułatwiając tym segregowanie odpadów w Twoim biurze.

 

Papiery i dokumenty  - najczęściej spotykane odpady biurowe

 

Nie ma wątpliwości co do tego, że najczęściej powstającymi odpadami we wszelkiego rodzaju biurach są odpady papierowe. Zadrukowany i już niepotrzebny papier ksero, zapisane do granic możliwości notatniki i inne papierowe artykuły biurowe, błędnie wystawione faktury i paragony - to wszystko i wiele innych przedmiotów stworzone zostało z papieru. Jak zapewne wiesz, papier to surowiec, który możemy poddać procesowi recyklizacji i ponownie go wykorzystać. Recykling papieru to niezwykle ważny proces! Czy wiesz, że aż 30-40% odpadów komunalnych to papier, a 42% światowej wycinki drewna przeznaczone jest do produkcji papieru? Wnioski są proste - segregując odpady i umożliwiając  recykling papieru chronisz drzewa, zielone płuca naszej planety. Pamiętaj, aby wszelkiego rodzaju papiery wrzucaj do żółtego pojemnika na odpady lub też do kosza przeznaczonego na odpady suche (w zależności od systemu, który obowiązuje w Twoim mieście lub gminie).

 

Jaki papier nie jest zdatny do recyklingu?

 

Pamiętaj też, że nie każdy papier nadaje się do ponownego przetworzenia! Jeżeli papier jest zatłuszczony lub brudny, nie wrzucaj go do pojemnika na papier. Nie chodzi tu jednak o plamy atramentu czy kurz - takie zabrudzenia nie przeszkadzają w odzyskiwaniu papieru. Chodzi o plamy z oleju, masła czy też różnego rodzaju sosów - to one sprawiają, że papier jest niezdatny do ponownego użycia. Takie odpady jak papierowa torebka śniadaniowa poplamiona ketchupem wrzuć do pojemnika na odpady niesegregowane (czyli do kosza niebieskiego lub czarnego - upewnij się, który system znakowania pojemników obowiązuje w Twoim miejscu zamieszkania).

 

W roli i w składce - kłopotliwe ręczniki papierowe

 

A co z takimi odpadami jak na przykład ręczniki papierowe? Wielu z nas zastanawia się, gdzie powinno się je wrzucać - w końcu są wyprodukowane z papieru, a często wcale nie są brudne, a jedynie mokre. W przypadku recyklingu papieru bardzo ważna jest jego jakość. Papier mokry, a więc także zużyte ręczniki papierowe po prostu nie nadają się do ponownego wykorzystania w procesie recyklingu, podobnie jak papier zatłuszczony. Umieść je więc w niebieskim koszu na niesegregowane odpady komunalne.

 

Plastik - materiał do wszystkiego

 

Czy wiesz, że 35 butelek typu PET pozwala na wyprodukowanie polarowej bluzy? Wszystko to dzięki recyklingowi odpadów plastikowych, które pojawiają się zarówno w biurach, jak i w prywatnych domach. Plastikowe butelki po wodzie mineralnej, opakowania po rogalikach, wafelkach i innych przekąskach niemal codziennie opanowują biurowe kuchnie w porze lunchu czy obiadu. Podobnie jak w przypadku papieru, liczy się to, jakiej jakości jest dane opakowanie. Opakowania zatłuszczone i brudne nie mogą być wykorzystane w procesie recyklingu. Jednak wiele spośród nich da się wyczyścić! Opłucz kubeczek po zjedzonym właśnie jogurcie czy też butelkę po wykorzystanym płynie do naczyń zanim wyrzucisz je do kosza i zadbaj o to, aby jak najwięcej surowców mogło być ponownie wykorzystane.

 

Gdzie wyrzucić długopis?

 

A gdzie powinniśmy wrzucać wypisane długopisy reklamowe i pióra kulkowe, które mnożą się we wszystkich polskich biurach? To proste! Jeżeli  to możliwe, rozkręć długopis na części pierwsze. Jego obudowę wrzuć do żółtego kosza, z kolei wkład - do kosza na niesegregowane odpady komunalne.

 

Recykling metali - drugie życie puszek


Od czasu do czasu w naszych biurach pojawiają się także odpady metalowe w postaci puszek po napojach czy opakowania po konserwach. Podobnie jak w przypadku odpadów plastikowych, powinniśmy zadbać o ich czystość. Przed wyrzuceniem do śmieciu puszki po ulubionym napoju energetycznym upewnij się, że jest ona całkowicie pusta, a po zjedzeniu paprykarza szczecińskiego, opłucz puszkę pod bieżącą wodą zanim wrzucisz ją do kosza na śmieci.

 

Zawijaj sreberka i wyrzucaj do odpowiedniego kosza

 

Każdego dnia zawijasz swoje drugie śniadanie w folie aluminiową? Zastanów się, do którego pojemnika ją wrzucasz! Czysta folia aluminiowa jest zdatna do ponownego wykorzystania, jednak ta zabrudzona powinna być wcześniej oczyszczona. Jeżeli umycie zabrudzonej folii nie jest możliwe, wrzuć ją do kosza na niesegregowane odpady komunalne, tak jak to robisz z pozostałymi zabrudzonymi opakowaniami.

 

Masz wątpliwości? Internet spieszy z pomocą!

 

Nie jesteś pewien, gdzie wyrzucić opakowanie po mleku? Stoisz przed szeregiem koszy na śmieci i zastanawiasz się, gdzie powinna wylądować tubka po kremie do rąk? Aby to sprawdzić, skorzystaj z darmowego narzędzia internetowego - wyszukiwarki odpadów. Wystarczy wpisać nazwę opakowania, co do którego nie masz pewności, a strona podpowie Ci, do którego pojemnika należy je wyrzucić. Sprawdź też stronę internetową lokalnego Przedsiębiorstwa Oczyszczania - znajdziesz tam szczegółowe informacje o sposobie segregowania śmieci, materiały edukacyjne i wiele innych, przydatnych materiałów.

 

Bądź eko - to proste i bardzo ważne!