Na marginesie - co mówią o nas zapiski na boku?

Grafologia zajmuje się analizą Twojej osobowości na podstawie charakteru pisma. To, jak duże litery stawiasz, a nawet jaką kropkę nad "i" wykonujesz może dużo o Tobie powiedzieć. Co prawda zależy to również od artykułu biurowego, którego używasz do pisania, ale  pewne rzeczy można zbadać bez względu na to. Chodzi bowiem o nasze zapiski na marginesach. Czasem są to niezgrabne bazgroły, czasem pewne powtarzalne symbole, które potrafią powiedzieć co nieco o Twojej osobowości.

 

Magiczna siła marginesu

 

Margines to nie tylko oddzielona kreską część kartki. Czasem wyznaczamy go nieświadomie, sami. Pisząc na gładkiej białej kartce, w notesie, czy nawet na etykietach samoprzylepnych mniej lub bardziej świadomie zostawiamy miejsce z którejś strony. Jeżeli tekst nie wymaga postawienia górnego marginesu, a osoba pisząca i tak go stworzyła interpretuje się to jako pozostawienie miejsca dla kogoś ważnego. Ktoś taki bezkrytycznie zgadza się z przełożonymi i posiada raczej obniżoną samoocenę. Jeśli na naszym materiale biurowym zostawiamy wąski górny margines lub zupełnie go nie pozostawiamy to oznacza, że jesteśmy pewnymi siebie osobami.

 

Prawy do lewego

 

Lewy margines odpowiada zewnętrznym zachowaniom człowieka. Wąski oznacza osobę, która boi się przyszłości, zaś szeroki - osobę tolerancyjną i hojną, która chętnie pożyczy Ci swój kalkulator biurowy lub posegreguje dokumenty w razie potrzeby. Prosty margines tworzy osoba, która jest zdyscyplinowana, silna. Natomiast falujący to ktoś niezdecydowany, nieasertywny. Kiedy margines zwęża się ku dołowi, to wiemy, że taka osoba nie lubi podejmować ryzyka, czy na przykład inwestować w nowoczesne urządzenia wielofunkcyjne, natomiast jeśli się rozszerza dowiemy się, że to osoba impulsywna, która lubi trwonić pieniądze.

 

Akcesoria biurowe prawdę Ci powiedzą

 

Prawy margines to wewnętrzne zachowania. Jeżeli osoba pisząca zostawia szeroki prawy margines to oznacza to, że nie wierzy we własne możliwości, jest niepewna. Natomiast wąski symbolizuje osoby bujające w obłokach, marzycieli. To wszystko sprawia, że biorąc do ręki czyjś zeszyt, notes, karteczki z notatkami, czy inne artykuły biurowe jesteśmy w stanie dużo o tej osobie powiedzieć. W analizie przydatna jest zarówno wielkość i rodzaj marginesów, ale również rysunków i wzorów na nich tworzonych. A rysujemy bardzo często i nieświadomie. Londyński psycholog zauważa, że aż "65 % ludzi sięga podczas rozmowy telefonicznej po ołówek i rysuje kwiatki, ludziki, zakrętasy lub kółka."

 

Podświadomość przemówiła

 

Kiedy korzystamy z jakiegoś urządzenia biurowego lub wcześniej wspomnianego telefonu nieświadomie łapiemy za długopis i kartkę. Jeżeli wtedy rysujemy twarze to jesteśmy osobami pełnymi humoru i dystansu do siebie. Ci, którzy rysują domki cechują się kreatywnością i racjonalizmem. Zwierzęta, rośliny i liście oznaczają osoby powściągliwe. Koła i okręgi to tłumiona namiętność, ukryte plany. Natomiast kwadraty i prostokąty oznaczają rozwagę. Najważniejsze jest jednak to, że nasza kreatywność jest efektem naszej podświadomości. To niczym senne marzenia w ciągu dnia, na które nie mamy wpływu, a które przez nas przemawiają. Możemy wyciągać z nich sporą dawkę wiedzy, ale... możemy też uznać za nic nieznaczące teorie.