Raz na zawsze żegnamy ból pleców, szyi i nadgarstków! Kilka słów o ergonomii w Twoim biurze.

O ergonomii w miejscu pracy robi się coraz głośniej. I bardzo dobrze! Czy wiesz, że tylko 2% stanowisk komputerowych w Polsce spełnia wszystkie wymogi ergonomii i prawa, które reguluje przepisy dotyczące wyposażenia biura dla osób pracujących przy komputerze? Te wyniki są zatrważające. To nie tylko liczby! To też realny problem - tysiące osób cierpiących na ból kręgosłupa i nadgarstków, z problemami ze wzrokiem oraz nogami, stojących w kolejkach do lekarza, wykorzystujących swój urlop wypoczynkowy dla regeneracji zdrowia. To także rzeczywista (także finansowa!) strata dla pracodawcy, który musi pogodzić się z tym, że jego pracownicy spędzają nawet 15 dni rocznie na urlopie zdrowotnym. Czas to zmienić! Ale jak?

Dobra zmiana nie jest trudna (ani droga)!

Wiele osób myśli, że poprawa komfortu w pracy wiąże się z dużym wysiłkiem i sporym nakładem czasu oraz finansów. Nic bardziej mylnego! Na rynku artykułów i urządzeń biurowych jest wiele produktów, które pozwolą nam zwiększyć komfort pracy - swój i naszych pracowników. Kluczem do sukcesu jest zdefiniowanie problemu, a w następnej kolejności znalezienie odpowiedniego rozwiązania, które pozwoli nam zażegnać zdrowotne kryzysy naszego zespołu.

Wsparcie dla piszących - dobra podkładka pod nadgarstki

Jeżeli któryś z Twoich współpracowników skarży się na ból nadgarstków, warto zwrócić uwagę na blat jego biurka oraz jego krzesło. To szczególnie ważne w przypadku osób, które dużo piszą i regularnie używają myszki. Jeżeli jesteś jedną z tych osób, które podczas pisania na klawiaturze mają nadgarstki w powietrzu, wiedz, że powinieneś zmienić to jak najszybciej! Nawet, jeżeli nie odczuwasz bólu w tym momencie, nie oznacza to, że tego rodzaju problemy nie rozwiną się z czasem. Załatanie tej "dziury" w wyposażeniu nie będzie wcale trudne.  Wystarczy, że wyposażysz się w odpowiednią podkładkę pod nadgarstki. Moją ulubioną jest żelowa podkładka przed klawiaturę marki Fellowes Wygląda bardzo elegancko, jest przyjemna w dotyku, a przede wszystkim bardzo wygodna. Co niezwykle ważne, podkładka ta posiada regulowany kąt nachylenia. Dzięki temu w zaledwie kilka sekund dopasujesz ją według własnych, indywidualnych preferencji.

Z dedykacją dla siedzących - podpórka pod plecy

Ból pleców uprzykrza Ci życie i nie pozwala pracować w spokoju? I na to znajdzie się rada! W pierwszej kolejności przyjrzyj się krzesłu, na którym siedzisz. Być może jest po prostu źle wyregulowane, być może nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego, że gdzieś na Twoim krześle jest pokrętło, które umożliwi Ci regulację odchylenia oparcia i wysokości siedziska. Niestety, niektóre krzesła do komputera nie posiadają takiej funkcji, przez co mogą być naprawdę niewygodne. Jest to szczególnie uciążliwe, jeżeli wszystkie swoje obowiązki wykonujesz na siedząco. Jeżeli ten problem dotyka właśnie Ciebie, wyjścia są dwa. Możesz zainwestować w nowe, ergonomiczne krzesło komputerowe, jednak taki mebel może sporo kosztować. Drugą opcją, równie skuteczną, ale znacznie tańszą, jest zakup ergonomicznej podpórki pod plecy.

Podczas wyboru podpórki koniecznie zwróć uwagę na jej kształt oraz na materiały, z jakich została wyprodukowana. Dobra podpórka pod plecy powinna mieć falisty kształt, przypominający krzywiznę zdrowego kręgosłupa. Taka linia powinna pomóc Ci utrzymać prawidłową postawę i zredukować napięcie pleców. Spośród różnorodnych podpórek, polecam szczególnie te zrobione z siateczki - taka podpórka dopasowuje się do kształtu Twoich pleców, a jednocześnie dba o odpowiednią wentylację. To szczególnie przydatna funkcja, którą docenią przede wszystkim te osoby, które pracują w biurach bez wentylacji.

Specjalnie dla zmęczonych - ergonomiczny podnóżek

Ostatnim, często spotykanym problem pracowników biurowych, o którym chciałabym opowiedzieć, jest ból nóg. Taki ból związany jest najczęściej ze źle dobranym krzesłem i małą ilością miejsca pod biurkiem. Jeżeli pod Twoimi nogami znajdują się jakieś segregatory, pudełka lub inne przedmioty, natychmiast je stamtąd wyciągnij. Jak każdy człowiek, potrzebujesz miejsca, aby rozprostować nogi. Być może to właśnie krzesło uciska Twoje uda? Pamiętaj, że podczas pracy w pozycji siedzącej Twoje kolana powinny być zgięte pod kątem prostym. Jeżeli jest inaczej lub Twoje nogi zwisają w powietrzu, a krzesła nie da się odpowiednio wyregulować, powinieneś zainwestować w odpowiedni podnóżek.

Podczas zakupu podnóżka warto zwrócić uwagę na możliwość regulacji wysokości oraz jego fakturę. Niektóre podnóżki posiadają specjalne wypustki, które delikatnie masują stopy i wspomagają prawidłowe ukrwienie tej części ciała. To bardzo dobra opcja dla osób, którym podczas pracy przy komputerze drętwieją nogi oraz dla tych, którzy czują nieprzyjemne mrowienie lub chłód w okolicach palców u stóp. Możliwość regulacji wysokości podnóżka jest szczególnie ważna, ponieważ umożliwi Ci idealne dopasowanie produktu do Twoich indywidualnych potrzeb i stanowiska pracy - Twojego wzrostu, wysokości Twojego krzesła oraz biurka, przy którym pracujesz.

Zdrowie jest tańsze niż choroba, więc inwestuj w nie!

Ergonomia to naprawdę nic trudnego! Warto zainteresować się tą dziedziną i zadbać o standard i wygodę w Twoim biurze. Pamiętaj, że Twoje zdrowie jest najważniejsze i nie ma żadnej ceny, a raz nadwyrężone może być trudne do zreperowania. Poprawa warunków pracy to czasem kwestia kilkudziesięciu złotych. Warto je wydać, aby nie tracić wielokrotności tej sumy na lekarzy, rehabilitacje, maści i tabletki. Pamiętaj, ze zakup ergonomicznych akcesoriów biurowych to nie wydatek, ale doskonała inwestycja, która zwróci Ci się z nawiązką.